9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół to nasz dom

Ocena: 0.025
1181

W Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Poświętnem wierni chętnie angażują się w życie wspólnoty. W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się tam dożynki, które miały zasięg diecezjalny.

fot. arch. parafii w Poświętnem

Wspólnota parafialna w 2027 r. przeżywać będzie 500-lecie istnienia. Bp płocki Rafał Leszczyński 1 marca 1527 r. utworzył ją z terytorium parafii Klembów i Kobyłka. Pierwotnie kościół znajdował się w Cygowie i do 1650 r. taką nazwę nosiła parafia. Dopiero później tę część wsi zaczęto nazywać Poświętne. Obecny kościół zbudowano w latach 1976–1979.

Proboszcz Robert Kalisiak podkreśla, że potrzeba modlitwy i korzystania z sakramentów w parafii nadal jest duża i nie zmieniła tego pandemia Covid-19. – W czasie obostrzeń sanitarnych wielu wiernych oglądało transmisje Mszy św. z naszego kościoła za pośrednictwem internetu. Obecnie większość parafian powróciła do świątyni i aktywności w grupach modlitewnych – zauważa.

Parafianie traktują kościół jak własny dom. – Poświęcają chętnie czas i środki, aby pomóc w codziennych pracach, m.in. w ogrodzie i przy kościele – docenia ks. Kalisiak. W ostatnich latach udało się wykonać wiele prac porządkowych. Teren przy cmentarzu zmienił swoje oblicze. Pierwszym krokiem było wykarczowanie drzew, a następnie podniesienie oraz wyrównanie terenu. Dzięki temu powstało więcej miejsc parkingowych. – Później naprawiliśmy ogrodzenie, bramy i furtki wejściowe. Bardzo potrzebne było założenie oświetlenia, a także instalacja monitoringu na cmentarzu. W tym roku ustawiliśmy nowe figury św. Józefa i św. Michała Archanioła przy kościele oraz figury Serca Pana Jezusa i św. Piotra na terenie plebanii. Czeka nas jeszcze sporo pracy w kościele, m.in. remont prezbiterium i wymiana okien. W ich miejsce chciałbym wstawić witraże – opowiada ks. proboszcz.

Nieopodal świątyni znajduje się cmentarz parafialny wpisany do mazowieckiego rejestru zabytków. – Odnowiliśmy zabytkowe groby rodzin Lelewelów, Lutyków i Pruszewskich, a także poprzednich kapłanów służących w parafii. Warto wspomnieć o istnieniu na terenie cmentarza pomnika Lotników Polskich z 55 eskadry bombowej, walczących samolotem PZL P-23B „Karaś”, zestrzelonym przez niemieckie myśliwce 7 września 1939 r. Maszyna rozbiła się, a załoga zginęła na miejscu i jest pochowana w Poświętnem – wspomina ks. Robert.

W ostatnim czasie dynamicznie rozwija się życie duchowe parafian. Powstały nowe Koła Żywego Różańca, w tym męskie im. św. Józefa. Wielu wiernych włącza się w modlitwę o godz. 15.00 w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Świeccy przygotowują rozważania oraz pieśni i pod przewodnictwem księdza adorują Najświętszy Sakrament. Podobny charakter ma czuwanie modlitewne w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W tym roku od 5 do 14 sierpnia wierni gromadzili się w kościele o 20.30, aby modlić się w intencji pielgrzymujących na Jasną Górę.

Parafianie chętnie jeżdżą na pielgrzymki, w ubiegłych latach odwiedzali sanktuaria w Polsce i za granicą, m.in. na Litwie, we Włoszech i Francji. W tym roku ze względu na obowiązujące obostrzenia dopiero w okresie wakacyjnym udało się zorganizować dwa wyjazdy. Wierni odwiedzili sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i Jasną Górę.

Od lipca tego roku wprowadzono w każdą sobotę adorację Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. W pierwsze piątki miesiąca odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaczyna się rano i trwa do Mszy św. o godz. 16.30. Ta dodatkowa liturgia została wprowadzona z myślą o dzieciach pierwszokomunijnych, które licznie praktykują pierwsze piątki.

Drzwi parafii są otwarte dla potrzebujących: chorych, samotnych i seniorów. – Udostępniłem pomieszczenie, w którym członkowie grupy AA mogą odbywać spotkania i mają możliwość kontaktu z kapłanem – tłumaczy ks. Robert. Śpiewem liturgię ubogacają dzieci oraz młodzież – głównie dziewczęta ze scholi „W Kierunku Nieba” – chór i pan organista.

Proboszcz, wzruszony, wspomina, że w tym roku w marcu grupa 7 wiernych założyła Apostolat Margaretka, aby modlić się Koronką Medjugorską w jego intencji do końca życia kapłana. Ks. Kalisiaka wspiera w pracy duszpasterskiej wikariusz Adam Kiesner, który czuwa nad młodymi parafianami. Jednym z jego zadań jest przygotowanie dzieci do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej i młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Ks. Robert wyjaśnia, że siłę do pracy czerpie od Boga z codziennej modlitwy. – Zawsze daję całego siebie, od serca. Jeżeli czynimy coś z miłości do bliźniego, to okazane dobro zawsze wraca. Wyznaję zasadę że dla ludzi jestem po pierwsze człowiekiem, potem katolikiem i na końcu księdzem. Trzeba umieć słuchać, znaleźć czas dla każdego i służyć pomocą – podsumowuje.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter