16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół na sprzedaż i co dalej? Basen czy biblioteka?

Ocena: 3.25
5019

Watykan przygotowuje wskazówki mające pomóc w zapobieganiu przekształcania nieczynnych kościołów w puby, siłownie, lodziarnie, czy meczety. Zostaną one wypracowane na międzynarodowym kongresie, który końcem listopada odbędzie się w Rzymie pod hasłem „Bóg już tu nie mieszka?”.

fot. materiały promocyjne,Londyński kościół przebudowany na basen

Celem kongresu jest stawienie czoła poważnemu i coraz bardziej naglącemu problemowi zamykania kościołów i ich nowego przeznaczenia – wskazał kard. Gianfranco Ravasi prezentując inicjatywę. Kierowana przez niego Papieska Rada Kultury wraz z episkopatem Włoch oraz Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim jest organizatorem listopadowej konferencji o losie nieczynnych kościołów. Kard. Ravasi zauważa, że zjawisko to w Europie przybiera na sile szczególnie w takich krajach jak Francja, Belgia, Holandia czy Szwajcaria, ale mocno odczuwalne jest też w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Powodem zamykania kościołów jest coraz niższy przyrost naturalny, odczuwalna sekularyzacja społeczeństwa i odchodzenie ludzi od praktyk religijnych oraz spadek liczby kapłanów.

65 tys. kościołów jest własnością parafii i diecezji. Ponadto ok. 25 tys. kościołów należy do państwa, do tego trzeba doliczyć świątynie będące w rękach osób prywatnych i zgromadzeń zakonnych, a tu nie mamy dokładnych danych. W sumie szacujemy, że we Włoszech jest ponad 100 tys. kościołów, z czego ok. 100 opuszczonych – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Valerio Pennasso. – Wystarczy poszukać w internecie, by znaleźć ogłoszenia mówiące o sprzedaży świątyń. U nas nie są to jeszcze wielkie liczby. Jednak kiedy ludzie widzą, że miejsca w których zostali ochrzczeni czy się modlili stały się pubami, lodziarniami czy sklepami często są mocno zgorszeni. Już w 1992 r. episkopat Włoch wydał wskazówki, by opustoszałe kościoły przekazywać na cele kulturalne, zamieniać w biblioteki, archiwa, muzea. To jest bardziej odpowiednia zmiana, jeśli nie przeznaczenie na kult to przynajmniej na kulturę, dzieła społeczne czy szerzenie miłosierdzia.

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich episkopatów Europy, Ameryki Północnej oraz Oceanii. Poproszono ich o przygotowanie szczegółowego spisu kościołów w poszczególnych krajach, z konkretnym opisem aktualnej sytuacji danego miejsca kultu. Do tej pory na świecie nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących nieczynnych miejsc kultu. Uzyskane w ten sposób dane mają być punktem wyjścia watykańskiego kongresu, który odbędzie się 29 i 30 listopada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim pod hasłem: „Bóg już tu nie mieszka? Opuszczanie miejsc kultu i zintegrowane zarządzanie dziedzictwem kościelnym”. Przygotowaniom do tego wydarzenia towarzyszy specjalna akcja w mediach społecznościowych #nolongerchurches, której celem jest fotograficzne udokumentowanie nowego przeznaczenia kościołów, z naciskiem na dobre i ciekawe pomysły, doceniające wcześniejszą historię przerobionych świątyń.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter