18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół modli się za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego

Ocena: 3.1
1925

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Księża Biskupi zachęcają do pamięci w modlitwie nie tylko o zamordowanych, ale również o represjonowanych, o tych, którzy stracili pracę, o ich bliskich oraz o wszystkich poszkodowanych w tamtym czasie – mówi rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. 13 grudnia w Kościele w Polsce obchodzony jest dzień modlitw w intencji ofiar stanu wojennego.

fot. Oddział funkcjonariuszy MO / ZOMO blokujący ulicę w Łodzi, 13 grudnia 1981 r. IPN By 676/1 (dar Andrzeja Piaseckiego), ipn.gov.pl

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył w katedrze polowej Mszy św., w intencji Ojczyzny oraz w intencji ofiar stanu wojennego w Polsce w 37. rocznicę jego wprowadzenia. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W kazaniu bp Guzdek przypomniał, że 13 grudnia 1981 r. towarzyszyły Polakom zaskoczenie, lęk, niepewność i smutek. Pomimo nacisku władz, społeczeństwo zachowało się odpowiedzialnie, na co wpływ miało nauczanie i osoba Jana Pawła II.

Bp Guzdek wspominając dni stanu wojennego przypomniał m. in. postawę górników z kopalni „Wujek”, którzy o siłę i nadzieję prosili podczas Mszy św. odprawionej przez ks. Henryka Bolczyka. Kapłan podkreślał, że górnikami kierowały czyste intencje i obce były im poczucie zemsty, czy nienawiść. –Strajkujący w swoim postępowaniu realizowali zasadę zapisaną w Liście do Rzymian (Rz 12, 14-21) „Zło dobrem zwyciężaj”. Obecnie w życiu społecznym obserwujemy duży poziom agresji. Także i dzisiaj winniśmy w naszym życiu osobistym, politycznym i społecznym pamiętać o biblijnej zasadzie: „Zło dobrem zwyciężaj” – powiedział biskup. Na zakończenie bp Guzdek wezwał do modlitwy za ofiary stanu wojennego. Mszę św. wraz z Biskupem Polowym sprawowali: ks. kmdr Janusz Bąk, penitencjarz katedry polowej, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii Ordynariatu Polowego oraz ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego.

„13 grudnia to szczególny czas refleksji nad historią i modlitwy o to, by tragiczne wydarzenia sprzed 37 laty nigdy więcej się nie powtórzyły” – mówi rzecznik Episkopatu. Podkreśla, że warto pielęgnować pamięć. Dlatego w imieniu biskupów zachęca do włączenia się w zapoczątkowaną przez IPN inicjatywę, aby na znak solidarności z ofiarami stanu wojennego 13 grudnia o godz. 19.30 zapalić w oknach symboliczną świecę.

„Akcja „Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” to piękna inicjatywa, która nie pozwala nam zapomnieć o trudnej historii. Daje ona nam również okazję do uczczenia tych ludzi, którzy cierpieli w imię wolności, dzięki którym my jesteśmy wolni. To również okazja do opowiedzenia młodemu pokoleniu o tamtych wydarzeniach” – mówi ks. Rytel-Andrianik. „W imieniu Księży Biskupów zachęcam do modlitwy o to, by dramat tamtych czasów nigdy się nie powtórzył” – dodaje.„Ofiarom Stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” to akcja społeczno-edukacyjna zainicjowana kilka lat temu przez IPN, aby upamiętnić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Światło wolności można zapalić także wirtualnie na: swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce obchodzone jest święto państwowe Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Dzień ten został uchwalony przez aklamację przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2002 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter