24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół młodych

Ocena: 5
575

Kościół, którego siłę stanowią młodzi. Sięgający swoją historią XV w., chętnie wybierany przez narzeczonych na śluby. Czym dzisiaj wyróżnia się kościół św. Anny w Warszawie?

fot. Aleksandra Plichta

Kościół św. Anny w Warszawie, przez kilka wieków należący do bernardynów, a obecnie akademicki, stanowi charakterystyczny punkt na mapie stolicy. Pochodząca z XV w. świątynia jest jedną z najstarszych w Warszawie i jedną z nielicznych, które w tak znacznym procencie zachowały swoją niemal pierwotną formę. Widoczne jest to zarówno w bryle świątyni, która odznacza się różnorodnością stylu, jak i w zabytkowym wyposażeniu wnętrza. Budowlę wyróżnia także gotycka apsyda opięta szkarpami i barokowym szczytem z 1667 r. – Do kościoła św. Anny w niedziele i uroczystości przychodzi dużo sympatyków, a także turystów, bo jest on pięknie usytuowany na Trakcie Królewskim, przy placu Zamkowym. Wielu ludzi tutaj z różnych powodów przychodzi i lubi zaglądać – mówi rektor kościoła św. Anny ks. Mateusz Gawarski.

W skład kompleksu wchodzi także zabytkowa dzwonnica, z której można podziwiać panoramę miasta. Jednak ta wyjątkowa pod względem historycznym i architektonicznym świątynia jest przede wszystkim miejscem wzrostu wiary u młodych ludzi.

Obchodzące w tym roku jubileusz 95-lecia istnienia Duszpasterstwo Akademickie św. Anny obejmuje swoją opieką warszawskich studentów i pracowników naukowych.

 


DRUGI DOM

Duszpasterstwo wyróżnia się ogromną różnorodnością wspólnot – jest ich aż 20, a kolejna właśnie powstaje. Zgłębianie wiedzy na temat dogmatów Kościoła, filozofii czy etyki, etapowa formacja pod okiem animatora, modlitwa charyzmatyczna, poprzez muzykę i śpiew – to tylko niektóre z propozycji, które oferuje św. Anna. Niezależnie od tego, jak przeżywa się swoją wiarę, każdy ma szansę znaleźć tutaj propozycję dla siebie.

– Pochodzę z małej miejscowości ze wschodu. Duszpasterstwo stało się dla mnie domem, w którym mieszkam, szczególnie wspólnota, której jestem liderem. Przez to, że św. Anna nie jest kościołem parafialnym, są u nas wyłącznie osoby, które chcą tutaj być. I widać, że ten kościół jest kościołem młodych. Ktoś kiedyś powiedział, że św. Anna jest takim archipelagiem wysp, gdzie te wyspy to są wspólnoty, a jednocześnie każda z nich jest częścią czegoś większego. I my właśnie staramy się stanowić w Kościele taką dobrą przestrzeń, a dzięki dużej liczbie grup wzajemnie się ubogacać swoimi charyzmatami – zapewnia Kamil Gmiterek, lider akademickiej wspólnoty Ruch Światło-Życie.

 


NIE TYLKO WSPÓLNA MODLITWA

Duszpasterstwo nie ogranicza się tylko do cotygodniowych spotkań modlitewnych i formacyjnych. W św. Annie inicjatyw jest na tyle dużo, że duszpasterzom, oprócz liderów, dodatkowo pomagają koordynatorzy. – Jest nas czworo i co jakiś czas zbieramy się na radzie, w której uczestniczą przedstawiciele wszystkich wspólnot. Zajmujemy się organizacją wydarzeń dla całego duszpasterstwa. Nadzorujemy je, rozdzielamy zadania, odpowiadamy za nie przed księdzem rektorem. A wydarzeń jest naprawdę wiele – bale andrzejkowe, wszystkich świętych czy karnawałowe, roraty połączone ze śniadaniami, spotkania opłatkowe, imprezy jubileuszowe, rekolekcje, kawiarenki, cykle spotkań warsztatowych. U nas charakterystycznym wydarzeniem są tzw. gorączki piątkowej nocy – pierwsze piątki miesiąca, które zawsze związane są z uwielbieniem prowadzonym przez różne wspólnoty. Jest też bardzo dużo wyjazdów, zimowych i wakacyjnych. Mamy sekcję górską, żeglarską, robimy wypady nad Zegrze – wylicza Faustyna Brańko, koordynatorka duszpasterstwa.

 


DO LUDZI

Studenci starają się również wychodzić ze swoją wiarą poza mury kościoła. W poszczególnych wspólnotach inicjowane są akcje ewangelizacyjne, modlitewne, zbiórki czy pomoc dla potrzebujących. Kościół akademicki św. Anny odpowiada także za organizację słynnej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Rekolekcje wielkopostne i adwentowe są momentem promocji DA i zapraszania do wspólnot. Jednak, jak mówią sami liderzy, siła duszpasterstwa tkwi w duchu młodych oraz charyzmatycznych duszpasterzach. – Księża przyciągają do siebie młodzież. Kiedy przyszedłem do duszpasterstwa, opiekun mojej wspólnoty umiał zawsze dla każdego znaleźć czas, był szczerze zainteresowany. To mnie zatrzymało i podniosło na duchu, kiedy miałem trudny czas – wyznaje lider wspólnoty akademickiej Oblubienica Mateusz Placek. – Mimo wszystko, co byśmy nie robili integracyjnego, wiadomo, że sakramenty oraz Eucharystia są najważniejsze. A posiadanie swojej wspólnoty, która formuje i w której jest się z ludźmi chcącymi patrzeć w tę samą stronę i z Panem Bogiem żyć, jest czymś, co trudno gdziekolwiek indziej dostać – puentuje koordynatorka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter