29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół, którego miało nie być

Ocena: 5
3332

Parafia NMP Królowej Świata na warszawskiej Ochocie obchodzi jubileusz 70-lecia powstania. Nazywana jest rozśpiewaną parafią, ze względu na długą tradycję zespołów tworzących muzykę patriotyczno-sakralną.

fot. Patryk Lubryczyński

Prymas Stefan Wyszyński w 1950 roku postanowił utworzyć na obrzeżach centrum Warszawy dziesięć nowych parafii, w tym przy ul. Opaczewskiej. Dom Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, był jedynym miejscem w tej części miasta, gdzie kaplica mogła być zlokalizowana. Parafię erygowano 11 marca 1950 r. pod wezwaniem patrona szarytek. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Dymek ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Kaplica z trudem mieściła kilkudziesięciu wiernych. Pisma kierowane o pozwolenie na budowę kościoła do Urzędu ds. Wyznań latami pozostawały bez odpowiedzi. Na tyłach domu zakonnego parafianie budowali nocami większą kaplicę. W krótkim czasie prokurator polecił opieczętować nieukończoną budowlę. Ks. Dymka i wielu parafian wezwano na przesłuchania.

– Ogłoszono 11 października 1954 r. encyklikę Piusa XII „Ad Caeli Reginam” („Do Niebios Królowej”), którą papież ustanowił nowe święto – Maryi Królowej. W tym czasie nie było w Warszawie takiej patronki. Nastąpiła zmiana z parafii zakonnej na parafię diecezjalną. Kard. Wyszyński nie pozwolił rozebrać kaplicy. Powiedział: „my budujemy, a nie rozbieramy”. Kapilicy nadał wezwanie NMP Krolowej Świata. Zobowiązał się, że zapłaci karę za proboszcza, mimo to ks. Stanisław Dymek został usunięty. Kolejnymi proboszczami byli ks. Stefan Sydry i ks. Franciszek Paluk – opowiada ks. prałat Kazimierz Sznajder, obecny proboszcz parafii.

W 1964 roku w parafii pojawił się wikariusz ks. Józef Gromek. Z jego inicjatywy powstał w 1970 r. znany patriotyczno-religijny zespół beatowy „Charyzmaty”.

Kolejnym krokiem milowym było objęcie przez ks. Józefa Gromka funkcji proboszcza, 30 września 1975 roku. Parafia otrzymała pozwolenie na budowę 18 czerwca 1977 roku. Wznoszony kościół uroczyście pobłogosławił 22 sierpnia 1979 r. kard. Stefan Wyszyński. Budowa świątyni trwała do 1982 r., przy wyjątkowym zaangażowaniu, pomocy, modlitwie, a także ofiarności finansowej parafian. W czasie stanu wojennego, 7 czerwca 1982 roku, kościół konsekrował kard. Józef Glemp.

Architektem projektu świątyni jest Leszek Klajnert. Górny kościół powstał wcześniej niż dolny, który został poświęcony po ośmiu latach 13 grudnia 1990 roku przez bp. Kazimierza Romaniuka. – Cała świątynia jest dziełem sztuki. Ołtarz główny, z dominującą figurą Matki Bożej Królowej Świata, został wykonany z litego bloku marmuru przez Krzysztofa Gąsiorowskiego. Uśmiechnięta Maryja matczynym wzrokiem obejmuje całe zgromadzenie. Wiele elementów w świątyni wykonano z wypalanej ceramiki. Szkła do witraży Teresy Chromy-Gąsiorowskiej były specjalnie wytapiane i przedstawiają dwie sceny Zwiastowania oraz Nawiedzenia – mówi miejscowy proboszcz.

– Ks. Gromek był wielkim czcicielem Maryi, jako proboszcz zbudował kościół i rozśpiewał parafię, koncertował z zespołem w Polsce i Stanach Zjednoczonych – opowiada ks. Kazimierz Sznajder.

Członkom zespołu podczas występów w kraju próbowano przeszkadzać. „Charyzmaty” uświetniały śpiewem ważne wydarzenia w historii Polski takie jak: podpisanie Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej, a także patriotyczne Msze Święte za Ojczyznę, odprawiane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

W parafii tradycję „Charyzmatów” kontynuuje obecny organista pan Marek Mystkowski, który był ostatnim solistą zespołu. Nadal podczas nabożeństw oraz Eucharystii śpiewem i grą na organach budzi Ducha Bożego wśród parafian, wpływając na piękno liturgii.

Muzyczne tradycje kultywuje także dziecięcy zespół „Stokrotki”, który powstał z inicjatywy s. Danuty Pokucińskiej i wydał wiele nagrań. Śpiewał m.in. u papieża Jana Pawła II w Rzymie. Obecnie zespół prowadzi Anna Ostaszewska, córka Leszka Dąbrowskiego, jednego z założycieli „Charyzmatów”. Zespół gra w każdą niedziele na Mszy Świętej dla dzieci. W grupie śpiewają najmłodsi, uczniowie do ostatnich klas szkoły podstawowej. Ćwiczą w soboty i przed niedzielną Mszą Świętą.

– Zespół miło brzmi, dzięki czemu głębiej można przeżywać Eucharystię. „Stokrotki” organizują okolicznościowe koncerty. Wśród rodziców i dziadków dzieci wzbudzają aplauz – opowiada ks. Sznajder.

W parafii do rozpoczęcia pandemii miały miejsce „Warsztaty piękna”, spotkania dla matek w stanie błogosławionym i z małymi dziećmi.

Co tydzień zapraszano osoby, które prowadziły konferencje na tematy związane z codziennością. Panie miały dwie godziny przerwy na rozmowę i wypicie herbaty, w tym czasie ich pociechy bawiły się razem. Matki mogły dzielić się doświadczeniem macierzyństwa z kobietami, które oczekiwały na narodziny dzieci.

W związku z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II parafia zorganizowała konkurs papieski. Ufundowała nagrody dla laureatów z Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego „Kolejówka” oraz ze Szkoły Podstawowej nr 175 im. Heleny Marusarzówny w Warszawie. W czasie ograniczenia limitu wiernych wyjątkowym przedsięwzięciem, był internetowy kurs przedmałżeński.

Spośród wielu grup formacyjnych w parafii wyjątkowy charakter mają konferencje na temat Bożego Miłosierdzia rezydenta ks. Mariusza Bernysia. – Przyjeżdżają osoby także spoza parafii – podkreśla ks. proboszcz Kazimierz Sznajder.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter