26 maja
wtorek
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół greckokatolicki świętuje Ofiarowanie Pańskie i Dzień Życia Konsekrowanego

Ocena: 0
206

Centralne uroczystości na terenie naszego kraju odbywają się w katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Będą na nich obecni przedstawiciele wszystkich zakonów greckokatolickich z okolic Przemyśla.

Epiphany_(XVIc) - fot. wikimedia.org

W tym dniu abp Eugeniusz Popowicz, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej, sprawuje uroczystą mszę św. i prosi wszystkich wiernych o modlitwę za osoby konsekrowane. Modlimy się za zakonników, siostry zakonne i o kolejne powołania. Wszystkie konsekrowane osoby otrzymują też uroczyste błogosławieństwo

– informuje ks. mitrat Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.

W Polsce funkcjonuje jeden zakon męski - bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach.

Kościół greckokatolicki w Polsce nie jest zbyt liczny i jesteśmy mocno rozproszeni. Księża i zakonnicy bazylianie pracują i posługują w Warszawie, Węgorzewie, Kętrzynie oraz w Przemyślu. Pełnią posługę duszpasterską, pracują w parafiach i katechizują

– zaznaczył ks. mitrat Stepan.

W Kościele greckokatolickim w Polsce posługują także trzy zgromadzenia żeńskie: gałąź Zakonu św. Bazylego (Bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca NMP (Jozafitki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (Służebniczki).

Ostatnie z tych zgromadzeń jest najliczniejsze. W Polsce mamy około 50 sióstr służebniczek. Siostry swoim życiem świadczą o wierze w Chrystusa i pracują na rzecz wiernych Kościoła greckokatolickiego, ale nie tylko. Ich zadaniem jest pomaganie w parafiach i katechizacja. Warto podkreślić, że w Przemyślu prężnie działa Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej prowadzony właśnie przez Służebniczki

– podkreślił ks. mitrat Bogdan Stepan. Jak wskazał siostry mają ok. siedemdziesięciu podopiecznych i są to osoby różnych wyznań.

Ks. mitrat Bogdan Stepan dodał, że zakon służebniczek powstał w 1892 roku. Założyła go siostra Josafata Hordaszewska, ogłoszona Błogosławioną przez papieża Jana Pawła II 27 czerwca 2001 r., podczas pasterskiej wizyty we Lwowie.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce skupieni są w dwóch diecezjach: przemysko-warszawskiej i wrocławsko-gdańskiej. Kościół ten ma własną liturgię i posługuje się kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, jak Kościół rzymskokatolicki, stąd święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego w tym roku wypada 15 lutego. Wierni obu tych obrządków mogą uczestniczyć nawzajem w swoich nabożeństwach i ważnie przyjmować Komunię świętą.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja, Dzień Matki

Wtorek, VII Tydzień Wielkanocny
+ wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera
Objawiłem imię Twoje ludziom,
których Mi dałeś ze świata

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,17-27; Ps 68,10-11.20-21; J 17,1-11a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter