29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół greckokatolicki obchodził Święto Przemienienia Pańskiego

Ocena: 0
694

Zgodnie z tradycją Przemienienie Pańskie to święto obchodzone 6 sierpnia (zgodnie z kalendarzem juliańskim 19 sierpnia). Abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, przewodniczył Boskiej Liturgii św. Jana Złotoustego w Sanktuarium Maryjnym „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu na Podkarpaciu.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, fot. wikimedia commons, dlicencja CC BY-SA 3.0 pl

Greckokatolicka konkatedra w Jarosławiu to ważne miejsce pielgrzymkowe grekokatolików w Polsce. Słynąca łaskami ikona „Brama Miłosierdzia”, która powstała prawdopodobnie w I połowie XVIII wieku, przedstawia Matkę Bożą, trzymającą na lewym ramieniu postać Jezusa i wskazującą prawą dłonią na swego Syna. Jarosławska Ikona Matki Boskiej była obecna na pl. Św. Piotra w Rzymie podczas inauguracji Roku Miłosierdzia w Kościele powszechnym w 2015 r.

Abp Popowicz w homilii podczas Boskiej Liturgii nawiązał do Ewangelii święta, przedstawiającej Jezusa, który przed uczniami przemienił się na Górze Tabor i ukazał siebie w Chwale Bożej. To cudowne wydarzenie, które nie jest dla nas do końca zrozumiałe, miało w głównej mierze na celu ukazanie uczniom natury Chrystusa. Arcybiskup nawiązał w homilii również do prawdy o krzyżu i cierpieniu w naszym życiu:

Nasza życiowa droga z krzyżem w rękach doprowadzi nas do poznania Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego i Zbawiciela. Zwieńczeniem naszego poznania będzie nasza góra Tabor, na której doświadczymy Jego Bóstwa.

Metropolita nawiązał również do postaci, które ukazały się na górze Tabor – Mojżesza i Eliasza. Przedstawił ich jako jedne z najważniejszych postaci Starego Testamentu, które doświadczyły obecności Boga w swoim życiu.

To wszystko, czego doświadczyli w czasie spotkania z Bogiem Mojżesz i Eliasz, wypełnia się w Jezusie Chrystusie. On jest tym, który teraz prowadzi człowieka – Nowy Izrael – do ziemi obiecanej, ale robi to przez krzyż

– zaznaczył Arcybiskup.

Hierarcha w swoim słowie wskazał również na Maryję, której wizerunek czczony jest w sposób szczególny w Jarosławiu:

Matka Boża – nasza przewodniczka na drogach życia, uczy nas, jak zawierzyć Bożej obietnicy, jak iść przez życie ze swoim krzyżem. (…) Jesteśmy dzisiaj zaproszeni, aby tu, w Jarosławiu, wejść w Boże Światło przez Bramę Miłosierdzia, którą otwiera nam Jarosławska Matka Boża.

Święto Przemienienia Pańskiego jest bardzo ważne dla grekokatolików. W tym dniu we wszystkich cerkwiach w Polsce i na Ukrainie święci się pierwsze zebrane owoce z ogrodów i sadów. Tę tradycję kultywuje się również w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu. Boskiej Liturgii przewodniczył biskup Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej, który na zakończenie Służby Bożej poświęcił licznie zgromadzonym w cerkwi wiernym z Polski i Ukrainy przyniesione owoce.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter