28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Korony dla Glinieckiej Pani

Ocena: 0
3298

Stary drewniany kościółek znany z serialu „Ojciec Mateusz” dwa razy ocalał z pożaru. Mieszkańcy Glinianki mówią, że to zasługa Matki Bożej, której wizerunek znajduje się w bocznym ołtarzu. Jego koronacji dokona 10 września abp Henryk Hoser SAC

fot. Marcin Kloch

Glinianka to licząca niewiele ponad 800 mieszkańców wieś w powiecie otwockim, nad rzeką Świder. Parafia św. Wawrzyńca istnieje tu od 1556 r. Wawrzyniec Dobrzyniecki, fundator parafii i miasta Wawrzyńczewo, zbudował świątynię, na miejscu której dziś stoi drewniany kościół z 1763 r. Na dziedzińcu można zobaczyć zabytkową XVIII-wieczną dzwonnicę. Przy tym kościele rozgrywa się akcja emitowanego od blisko dekady serialu telewizyjnej jedynki „Ojciec Mateusz”.

Wystrój świątyni na charakter barokowo-ludowy. Prawdopodobnie z poprzedniego kościoła pochodzi późnogotycka figura ukrzyżowanego Chrystusa, znajdująca się na krucyfiksie przywieszonym do belki tęczowej między nawą a prezbiterium. Powstały na przełomie XIX i XX w. obraz Matki Bożej Glinieckiej widnieje w bocznym ołtarzu. To kopia części obrazu Rafaela Santiego „Madonna Sykstyńska” z 1514 r.

Obraz Matki Bożej Glinieckiej w ołtarzu głównym, fot. Marcin Kloch

W 2009 r., w czasie renowacji malowidła, dokonano zdumiewającego odkrycia. Okazało się, że pod srebrnymi sukienkami Maryi i Dzieciątka, które w latach 50. XX w. ufundowali parafianie, nie ma obrazu, a tylko głowy oraz dłonie i stopy świętych postaci – przyklejone do deski zwykłą taśmą!

Parafią kierował wówczas ks. Krzysztof Krzesiński, gorący orędownik kultu maryjnego. Bardzo zależało mu na odnalezieniu właściwego obrazu. Z ambony prosił wiernych o pomoc. Niestety, żadna ze starych fotografii, jakie ludzie znosili na plebanię, nie naprowadzała na właściwy trop.

Niespodziewanie 1 kwietnia 2009 r. jeden z mieszkańców Glinianki przyniósł proboszczowi obraz, którego autentyczność potwierdzili później najstarsi członkowie wspólnoty. Do dziś nie wiadomo, w jakich okolicznościach zniknął z kościoła oraz co się z nim działo przez te wszystkie lata. Być może tajemnicę zabrał ze sobą do grobu ks. Krzesiński. – Obraz odnalazł się w sposób cudowny w wigilię rocznicy śmierci św. Jana Pawła II – podkreśla w rozmowie z „Idziemy” parafianka Monika Sokołowska. Nie ma wątpliwości, że Pani Gliniecka nieustannie czuwa nad parafią. – Dzięki orędownictwu Matki Bożej nasz kościółek został dwukrotnie ocalony przed spaleniem – mówią ludzie we wsi. Pierwszy raz miało to miejsce w 1935 r., gdy pożar strawił blisko sto okolicznych gospodarstw. Później w 1967 r. piorun trafił w wieżę kościoła i tylko wielkim wysiłkiem mieszkańców ogień udało się ugasić.

Dowodem kultu Matki Bożej są wota dziękczynne znajdujące się przy bocznym ołtarzu, przy czym najstarsze świadectwa spisane są po łacinie. Jedno z ostatnich stanowi podziękowanie za łaskę upragnionego Proboszcz parfii w Gliniance ks. Piotr Błażejczyk, fot. Marcin Klochmacierzyństwa. Może to dzięki orędownictwu Maryi życie religijne w parafii nie słabnie od XVII w., kiedy równocześnie istniało w Gliniance Bractwo Różańca Świętego i Bractwo Szkaplerza. – Najstarsze z istniejących dziś kół różańcowych liczy sobie 63 lata, stale powstają nowe koła i róże różańcowe, jak np. rodziców za dzieci. Odbywa się Jerycho Różańcowe – wylicza proboszcz ks. Piotr Błażejczyk. Dodaje, że wielu małżonków włącza się w formację w kręgach Domowego Kościoła i w Equipes Notre-Dame. W 2013 r. obraz Maryi z Dzieciątkiem peregrynował po Gliniance i okolicznych wioskach. Wieczorem w dniu Bożego Ciała odbywają się tu koncerty, na które ściąga cała okolica.

Starania, by wizerunek Pani Glinieckiej został przyozdobiony złotymi koronami, rozpoczął poprzedni proboszcz. Parafianie dobrze przygotowywali się do tego wydarzenia. Zresztą od lat modlili się o to (o kulcie oraz historii obrazu pisaliśmy w 2009 r. w artykule „Glinianka: Matka Boska odnaleziona”). Była pielgrzymka na Jasną Górę, pielgrzymki szlakiem polskich sanktuariów maryjnych, a dwa dni przed koronacją odbędą się specjalne rekolekcje.

Ks. Piotr Błażejczyk ufa, że kościółek w przyszłości stanie się duchowym centrum dla pielgrzymujących do Matki Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter