21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konsekrowani dla Boga

Ocena: 0
202

– Nie zawsze docenialiśmy Boży dar życia konsekrowanego. Przepraszamy za wszystko, co było brakiem naszego świadectwa wobec drogi waszego powołania – powiedział bp Romuald Kamiński w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego do zgromadzonych w katedrze warszawsko-praskiej ojców, braci i sióstr zakonnych oraz konsekrowanych wdów i dziewic.

fot. Sylwia Gawrysiak / Idziemy, Radek Molenda / Idziemy

Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że osoby konsekrowane są skarbem nie tylko dla Kościoła, ale również dla całego narodu, o czym warto przypominać w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał też, że wszyscy konsekrowani pracujący na misjach są ambasadorami naszego kraju. Zaznaczył, że życie konsekrowane rodzi się z żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia w rodzinach i wspólnotach. Prosił, żeby wspierać osoby konsekrowane na drodze ich powołania. – Autentyczne życie zakonne nie jest łatwe. Ale świadomość, że można towarzyszyć Jezusowi w realizacji Jego posłannictwa wynagradza wszelkie trudy – mówił.

Bp Kamiński zachęcał zgromadzonych w katedrze do budowania i umacniania duchowego klimatu. – Inni też go potrzebują, zatem idźmy i głośmy – apelował. – Nie można znaleźć innej recepty na uzdrowienie dzisiejszej rzeczywistości niż głoszenie Dobrej Nowiny. Tylko z miłości i w miłości rodzą się trwałe owoce naszego życia.

W czasie Eucharystii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

 

W archikatedrze św. Jana

– Jeden z braci zakonnych, zapytany, dlaczego wybrał życie w zakonie, odpowiedział: „Nie wiem, dlaczego, ale wiem, dla Kogo”. I to jest istota sprawy – mówił w archikatedrze warszawskiej do osób konsekrowanych bp Michał Janocha. Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji rozpoczęły się Koronką do Miłosierdzia Bożego w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, po czym około tysiąca zebranych braci i sióstr zakonnych oraz dziewic i wdów konsekrowanych w modlitewnym orszaku, z zapalonymi świecami przeszło do archikatedry św. Jana. Tam, w oczekiwaniu na Eucharystię, o. Gabriel Bartoszewski OFMCap. wygłosił krótki wykład o postępach procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, który przewodniczył Mszy Świętej, przypomniał w homilii m.in. o bliskim związku i dopełnianiu się życia zakonnego i rodzinnego. – Nikt nie zwraca się do was: „proszę zakonnicy” czy „proszę zakonnika”. Mówią: „siostro”, „bracie”, „ojcze”, „matko” – mówił. Stwierdził także, że „powołanie monastyczne jest również powołaniem uniwersalnym, dotyczącym każdego człowieka”. – Każdy ma w sobie puste miejsce, którego nigdy nie zapełni nawet najbardziej ukochana osoba. To jest miejsce dla Boga. Dlatego powołanie do życia konsekrowanego i rodzinnego nawzajem się potrzebują. I jedno bez drugiego traci – powiedział bp Janocha. Zachęcał także osoby konsekrowane, by prosiły Jezusa o odnowę w nich zachwytu nad światem i życiem oraz o dziecięcą radość, aby w ten sposób, przez świadectwo, przekazywały wiarę innym./rm

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -