9 grudnia
sobota
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konsekracja w Zakręcie

Ocena: 0
540

Biskup Romuald Kamiński 16 września konsekrował kościół św. Pawła Apostoła w Zakręcie. Chociaż to jedna z najmłodszych parafii w diecezji warszawsko-praskiej, to jako wspólnota jest wzorcowo zintegrowana.

fot. Irena Świerdzewska

– Akt poświęcenia kościoła oznacza ofiarowanie na chwałę Bożą miejsca, w którym codziennie się modlimy i sprawujemy liturgię. Świątynia jest świadectwem, że tutaj mieszkają uczniowie Pana Jezusa. Wychodzimy z niej, by z mocą kształtować rzeczywistość wokół nas – powiedział w homilii bp Kamiński.

Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że konsekracja świątyni rozpoczyna „na dobre” czas budowy Kościoła jako wspólnoty wierzących. – W jakiejś mierze jest to zadanie zdecydowanie trudniejsze niż wzniesienie budynku kościoła – zauważył.

Obchody uroczystości konsekracji świątyni w Zakręcie pokazały, że młoda, licząca 2,5 tys. osób wspólnota duchowo rosła równolegle z budowaną świątynią.

Historia tutejszej parafii sięga 1991 r. Wtedy to ks. Józef Iwaniuk, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie, na prośbę swoich parafian z Zakrętu zaczął odprawiać niedzielne Msze Święte w budynku szkoły podstawowej, który nieodpłatnie udostępniła gmina. Jako miejsce celebracji początkowo służył korytarz. Potem w wyremontowanym budynku otwarto tymczasową kaplicę, a jej administratorem w 1994 r. został ks. Józef Podkoński. Parafia św. Pawła w Zakręcie została erygowana przez bp. Kazimierza Romaniuka 3 maja 1996 r. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Firysiuk. Budowa kościoła trwała zaledwie dwa lata. Już w październiku 1998 r. odbyło się poświęcenie świątyni. W skład parafii weszły: część miasta Sulejówek oraz wioski Zakręt, Konik Nowy, Majdan, Izabela, Michałówek, należące wcześniej do parafii w Starej Miłośnie i Wiązownie.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 39 (933), 24 września 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 30 września 2023


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Sobota, I Tydzień adwentu
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter