14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konsekracja po 90 latach

Ocena: 0
788

Historię budowy kościoła w Marysinie Wawerskim pisały dzieje Polski odrodzonej po 1918 r. Dziś wieńczy ją konsekracja świątyni.

fot. Radek Molenda/Idziemy

– Dzisiejsza uroczystość oznacza, że ten kościół jest oddany na wyłączne władanie Bogu, ale jednocześnie staje się miejscem szczególnym, gdzie głoszone jest słowo Boże, sprawowane są sakramenty i dokonuje się nasze odrodzenie. I bardzo was proszę – niech stanie się waszą potrzebą, by tu wstępować. Informujmy Boga, czym żyjemy: jakie mamy plany, nadzieje, co się nam udaje, z czym mamy problem. Bóg jest naszym najlepszym przyjacielem – zachęcał bp Romuald Kamiński, przewodnicząc 18 listopada konsekracji kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim.

Mieszkańcy czekali na ten moment aż 90 lat, które można podzielić na okres budowy świątyni, potem – w wojennych latach 1939-1945 – brutalnej dewastacji, wreszcie powojennego dźwigania z ruiny.

Kościół miał być wotum dziękczynnym Zgromadzenia Sióstr Felicjanek za odzyskanie w 1918 r. przez Polskę niepodległości i ich powrót – po kasacie przez władze carskie w 1864 r. – do stolicy. Kiedy już siostrom udało się zebrać, głównie podczas kwesty w USA, odpowiednią kwotę, 29 sierpnia 1928 r. ruszyły prace nad budową kościoła i klasztoru. Na tyle sprawnie, że w ciągu roku dźwignięto mury świątyni aż po sam dach, z wysoką na 80 metrów, górującą nad okolicą wieżą. I już 24 września 1929 r. w ścianę kościoła kard. Aleksander Kakowski wmurował kamień węgielny.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 47 (685), 25 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -