19 sierpnia
poniedziałek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konsekracja kościoła św. Jana Marii Vianneya w Skrzeszewie

Ocena: 0
1410

W niedzielę 30 września bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, przewodniczył Mszy Świętej w kościele św. Jana Marii Vianneya w Skrzeszewie, podczas której dokonał aktu konsekracji tej świątyni.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W słowach powitania skierowanych do księdza biskupa i kapłanów, osób konsekrowanych oraz wiernych proboszcz ksiądz Krzysztof Krupa przybliżył rys historyczny tworzącej się parafii oraz budowy kościoła. Ks. Krupa przypomniał, że początki tworzenia się tutejszej wspólnoty sięgają przełomu lutego i marca 1998 roku, kiedy złożono do ówczesnego biskupa ordynariusza prośbę o rozważenie możliwości utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego.

Po Liturgii Słowa homilię wygłosił bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawsko-praski mówił, że nie zawsze jesteśmy w stanie w pierwszej chwili wyobrazić sobie wielkości znaczenia treści tego wydarzenia. Na to potrzeba jeszcze czasu. – Poświęcenie świątyni to jest etap finalny. W waszym przypadku ten czas był naprawdę krótki. To jest świadectwo prężności wspólnoty, ale także świadectwo pragnienia, żeby Jezus zamieszkał jak najbliżej pośród nas.

– Tutaj w tej świątyni zostaliśmy uposażeni w dwa niezwykłe stoły: stół Słowa i stół Ciała i Krwi Pańskiej – stół Eucharystii. My wiemy z codziennego życia, po co są dwa stoły – żeby się posilić. Mamy świadomość, że każdy z nas, patrząc przez perspektywę całego życia jest wędrowcem, jest pielgrzymem. Ciągle chce uświadamiać sobie, że nasza ojczyzna jest w Niebie – tam podążamy. Chcemy być w tej pielgrzymce mądrzy i silni. (…) Zdarzają się takie przypadki, że tak się pochylimy nad naszą codziennością i tak nas to pochłonie, że oddajemy się temu co nas zatrzymuje na Ziemi. Pan Jezus nas poucza – Nasza Ojczyzna jest w Niebie, więc inwestujmy tylko w to co jest potrzebne do przejścia przez tę Ziemię – podkreślił biskup.

Po homilii nastąpiły obrzędy konsekracji Kościoła. Po Komuni Świętej jako dziękczynnie odśpiewano uroczyste Te Deum. Słowa podziękowania skierował Wójt Gminy Wieliszew – Paweł Kownacki.

Ksiądz Kazimierz Krupa w czasie uroczystości został uhonorowany przez biskupa tytułem kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Radzyminie.

Ciekawą formą podziękowania było przekazanie księdzu biskupowi figurki patrona parafii.

Uroczystość muzycznie uświetnił organista Przemysław Piekutowski. Po Mszy Świętej parafianie mieli okazję do miłego spędzenia czasu na agapie. Dołączył do nich biskup Romuald Kamiński wraz z kapłanami.

– Uroczystość konsekracji czyli poświęcenia kościoła, to jakby zaślubiny budynku kościelnego z Panem Bogiem – powiedział w rozmowie z „Idziemy” ks. Krzysztof Krupa, proboszcz parafii. – To jest oddanie Panu Bogu na własność tego dzieła, której parafianie utworzyli tutaj, dzięki woli biskupa, który w pewnym momencie powiedział – zaczynamy, a ludzie to podjęli i wypełnili z pomocą Bożą realizując to dzieło. Jest to ukoronowanie wysiłku wszystkich mieszkańców. Osobiście wyrażam wdzięczność za zaufanie, którym obdarzył mnie abp Henryk Hoser, kiedy w 2009 roku powierzył mi organizację tego ośrodka i parafianie, bo pokierowanie takim przedsięwzięciem musi opierać się na zaufaniu ludzi, którzy chcieli tutaj być, pracować i w to dzieło się włączyć

Dzieło budowy obecnego kościoła rozpoczął bp Kazimierz Romaniuk, który podjął decyzję o zakupie działki w tym miejscu. Duży udział miał również bp Romuald Kamiński, ówczesny kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej, który przyjeżdżał, oglądał to miejsce w latach 90-tych.

W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Legionowa Robert Wróbel, Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Sołtysi z pobliskich wsi, poczty sztandarowe, przedstawiciele OSP, policji, nauczyciele.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

"... przyjdź i chodź za Mną!"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XX tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 2,11-19, Ps 106 (105),34-...44, Mt 19,16-22
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -