28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konferencja z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce

Ocena: 0
759

Nieszporami o św. Wojciechu w najbliższą sobotę 23 kwietnia rozpoczną się w Gnieźnie uroczystości 600-lecia Prymasostwa w Polsce. Oprócz wielu polskich biskupów i przedstawicieli władz wezmą w nich udział prymasi z całej Europy.

fot. Eliza Bartkiewicz /BP KEP

O historycznym i współczesnym znaczeniu urzędu prymasa Polski, a także o bogatym programie całorocznych obchodów jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce mówili uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej dziś przez KAI. Wzięli w niej udział Prymas Polski abp Wojciech Polak, historyk ks. Robert Nurski, dyrektor muzeum Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. dr Jarosław Bogacz, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz starosta powiatu gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska.

– Nie tyle wspominamy historię dla historii i zanurzamy się w dziedzictwo, by się nim rozkoszować, ale by uzyskać nowy impuls do szukania dróg ewangelizowania i docierania z przesłaniem Ewangelii do współczesnego świata – tak ideę jubileuszu 600-lecia prymasostwa Polski wyjaśnił Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Zaznaczył, że wybrane daty całorocznych uroczystości (od 23 kwietnia 2017 r. do 23 kwietnia 2018 r.) są nawiązaniem do początków prymasostwa w Polsce: roku 1417 r., kiedy podczas Soboru w Konstancji godność prymasowska została powierzona abp. Mikołajowi Trąbie i pierwszych wzmianek dot. posługiwania się przez niego tym tytułem, które pochodzą z roku 1418.

Dalej abp Polak mówił o roli prymasa Polski dziś. Nawiązał przy tym do listu od Ojca Świętego Franciszka z okazji jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce, w którym papież nie tylko przywołuje historyczną rolę posługi prymasa i jej znaczenie w perspektywie międzynarodowej, a także nakreśla kształt tej misji we współczesnym Kościele. Ważnym zadaniem prymasa Polski, jakie wybrzmiewa z papieskiego listu, jest dbanie o aktualność historycznego dziedzictwa prymasów "w szerszym kontekście zjednoczonej Europy" jak również "rozeznawanie nowych wyzwań i szukanie nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata".

Mówiąc o roli prymasa w w tym pierwszym kontekście, abp Polak odwołał się do tradycji zjazdów gnieźnieńskich, które są praktyczną realizacją tej misji. Podkreślił duży wkład swego poprzednika abp. Henryka Muszyńskiego i pożegnanego wczoraj abp. Jeremiasza w rozwój tych spotkań. Przypomniał też o “braterskim zaproszeniu”, z jakim zwrócił się z okazji jubileuszu do prymasów Europy. Zostały one wysłane m.in. do Pragi, Budapesztu, Salzburga, Lyonu, Toledo, Brukseli, Dublina oraz Armagh. W uroczystościach 23 kwietnia weźmie udział ostatecznie czterech prymasów z zagranicy.

O historycznej roli i godności prymasa Polski, a także o najważniejszych duchownych mówił w swoim wystąpieniu historyk, ks. Robert Nurski. Przypomniał początki prymasostwa w Polsce sięgającego czasów Soboru w Konstancji, i nadania tej godności abp. Mikołajowi Trąbie w 1417 r. Przypomniał o nadrzędnym zadaniu prymasów w zakresie troski o wspólnotę Kościoła i krzewienie wiary katolickiej w Polsce, a także m.in. o ogromnej roli interrexa, jaką od czasu śmierci króla Zygmunta Augusta odgrywał prymas.

Wśród wybitnych postaci Kościoła polskiego, noszących godność prymasa, ks. Nurski wymienił m.in. kard. Mieczysława Ledóchowskiego, kard. Augusta Hlonda i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który w okresie jubileuszu milenijnego prowadził bezprecedensową aktywność duszpasterską i – jak określił ks. Nurski – był dla Kościoła pasterzem oraz ojcem.

O programie jubileuszowych uroczystości mówili przedstawiciele władz samorządowych. Beata Tarczyńska, starosta powiatu gnieźnieńskiego zaznaczyła, że obchody, przygotowywane od 2014 r. będą promowane poprzez postaci dwóch spośród prymasów: abp. Mikołaja Trąby i bp. Ignacego Krasickiego. Do nazwiska pierwszego prymasa Polski nawiązuje logo jubileuszu, w które wpisana jest trąbka. Z kolei z postacią prymasa Krasickiego, znanego jako wielbiciel słodkości, związany jest m.in. okolicznościowy Festiwal Czekolady – dedykowany najmłodszym w ramach bogatego programu Festiwalu 600+. Na wzór obchodów 1050-lecia Chrztu Polski także i przy tej okazji zostanie przeprowadzony konkurs teatralny dla uczniów polskich szkół.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz przypomniał, że Gniezno jest jedynym na świecie miastem, w którym mieszka i włącza się w życie Kościoła trzech prymasów: abp Polak oraz dwóch prymasów-seniorów – abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk. Wyraził nadzieję na ich obecność podczas licznych uroczystości i zapowiedział, że jubileusz jest zaproszeniem dla wszystkich gości do poznania historii i dziedzictwa pierwszej stolicy Polski. Mają temu służyć m.in. darmowe wycieczki z gnieźnieńskimi przewodnikami miejskimi, organizowane w każdą trzecią niedzielę miesiąca od maja do sierpnia, a także plenerowa wystawa przygotowana na ul. Chrobrego.

Zapowiedział także przygotowania “wojciacha” – okolicznościowego ciasta nawiązującego do gnieźnieńskich tradycji.

Z kolei ks. dr Jarosław Bogacz, dyrektor muzeum Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej,zachęcił do odwiedzenia wystawy “Primas Poloniae”, na której zaprezentowane zostaną eksponaty związane z historią prymasostwa w Polsce, m.in. rzadko prezentowany Złoty Kodeks Gnieźnieński, pektorał zwany “krzyżem wygnańców”, który nosili m.in. kard. Ledóchowski i kard. Wyszyński oraz liczne dokumenty. Ekspozycja podzielona została na sześć paneli tematycznych.

Jubileusz 600-lecia prymasostwa w Polsce zostanie zainaugurowany w najbliższy weekend 22-23 kwietnia w Gnieźnie. Obchody potrwają przez cały rok i zostaną zakoczończone w uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter