1 grudnia
czwartek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konferencja w Watykanie: nauka potrzebuje etyki i otwartej debaty

Ocena: 4.75
304

W Watykanie odbyła się konferencja poświęcona „Etyce inżynierii życia”. Została ona zorganizowana przez Papieską Akademię Życia i watykański szpital pediatryczny Bambino Gesù w Rzymie we współpracy z naukowcami z całego świata. Wskazano, że szybki postęp inżynierii biologicznej, takiej m.in. jak terapia genowa w leczeniu wielu chorób wymaga otwartej debaty i jasnych zasad etycznych

Fot. VaticanMedia

To, że nauka czyni szybkie postępy, nie oznacza, że mamy nad tym płakać, tylko musimy wskoczyć do pędzącego pociągu rozwoju nauki z odpowiednimi wskazówkami etycznymi i gdy zachodzi taka potrzeba skierować go na inny tor

– mówił podczas konferencji Ralf Stutzki, odpowiedzialny za etykę badań naukowych na uniwersytecie w Bazylei. Zauważył, że trzeba prowadzić konsekwentną debatę, ważyć potencjalne dobre i złe wyniki badań molekularnych i podejmować odważne decyzje.

W watykańskim kongresie uczestniczyli nie tylko naukowcy, którzy „edytują i kontrolują” systemy biologiczne, ale również etycy, filozofowie, teolodzy i przedstawiciele mediów.

Abp Vincenzo Paglia, który jest prezesem Papieskiej Akademii Życia wskazał, że jej zadaniem jest podejmowanie refleksji nad dzisiejszym rozwojem naukowo-technologicznym, zwłaszcza w dziedzinie życia i zdrowia. Bardzo ważne jest promowanie wzajemnego poznania i zrozumienia między nauką i etyką. Przypomniał, że wykorzystywane w terapii genowej ludzkie komórki i tkanki mogą być generowane bez użycia ludzkich embrionów i wykorzystywane do leczenia wielu chorób. Kościół katolicki sprzeciwia się badaniom z udziałem embrionalnych komórek macierzystych, które wymagają zniszczenia ludzkiego zarodka, ale popiera badania z udziałem dorosłych komórek macierzystych. Na kongresie wskazano, że wartości i etyka nie są ograniczeniami lub przeszkodami dla innowacji i zmian, tylko stanowią kompas wyznaczający drogę, jak odpowiedzialnie i etycznie korzystać z najnowszych osiągnięć nauki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Czwartek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Szukajcie Pana, gdy można Go znaleźć,
wzywajcie Go, gdy jest blisko.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 7, 21. 24-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter