8 sierpnia
poniedziałek
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komunikat kanadyjskich biskupów po wizycie papieża

Ocena: 0
449

Kanadyjscy biskupi podziękowali Franciszkowi za wizytę w ich kraju. W opublikowanym w sobotę komunikacie podkreślili, że pielgrzymka Ojca Świętego do Kanady stanowi kamień milowy na drodze uzdrowienia i pojednania między Kościołem katolickim a ludami rdzennymi. Zdaniem członków episkopatu szczególnie ważne były szczere przeprosiny Ojca Świętego i bliskość, którą okazał tubylcom.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież wezwał do kontynuowania pomocy ocalałym i ich rodzinom w procesie uzdrawiania z traumatycznych przeżyć, których doświadczyli. „Usłyszeliśmy to wezwanie i dlatego na kolejnym zebraniu episkopatu dokonamy przeglądu zaktualizowanego planu działania” – czytamy w komunikacie. Biskupi wyrazili nadzieję, że ich relacje z członkami pierwszych narodów rozwiną się po papieskiej pielgrzymce i posłużą jako fundament do dalszej pracy.

Obecnie jednym z najważniejszych wyzwań jest ujawnienie dokumentacji szkół rezydencjalnych, tak, aby członkowie rodzin ofiar mogli dowiedzieć się, co stało się z ich bliskimi. Kanadyjski episkopat zobowiązał się do rozwiązania tej bolesnej kwestii już w ubiegłym roku. Biskupi obiecali także zająć się sprawą cennych artefaktów należących do ludów rdzennych, które przechowywane są w Muzeach Watykańskich.

Przedstawiciele pierwszych narodów domagają się także potwierdzenia swoich praw i zdecydowanego wyrzeczenia się przez Kościół tzw. Doktryny Odkrycia, uzasadniającej kolonializm, podbój i rabowanie ziem. Żądają od Kościoła włączenia się w walkę z systemowymi niesprawiedliwościami, których tubylcy doświadczają do dziś oraz finansowego wsparcia inicjatyw, które przyczynią się do uzdrowienia i pojednania. Na ten cel biskupi zobowiązali się zebrać 30 mln dolarów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 17, 22-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter