13 kwietnia
sobota
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komisja ds. Dialogu między KEP i PRE: odrzucamy wypowiedzi patriarchy Cyryla ws. wojny w Ukrainie

Ocena: 1.4
450

Stanowczo odrzucamy wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie – oświadczyła Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Zaznaczyła, że żadne powody polityczne nie usprawiedliwiają wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo.

Komisja obradowała 15 marca w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Warszawie.

Podczas spotkania, oprócz wyrażenia sprzeciwu wobec agresji zbrojnej na Ukrainę i odrzucenia wypowiedzi patriarchy moskiewskiego Cyryla, Komisja podziękowała Polkom i Polakom za zaangażowanie na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy i zaapelowała o dalsze działania w tym zakresie. Rozmawiano także o posługach religijnych wobec ukraińskich uchodźców różnych wyznań oraz o zaangażowaniu innych Kościołów w prace synodu o synodalności. Na posiedzeniu omówiono również m.in. dokument »Pro memoria« dotyczący posług religijnych udzielanych wiernym z Kościołów i Wspólnot kościelnych niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim, w którym przypomniano podstawowe zasady postępowania duszpasterzy katolickich w odniesieniu do ochrzczonych niekatolików, którzy proszą o udzielenie sakramentów świętych, sakramentaliów lub odprawienie pogrzebu, oraz omówiono przebieg tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i przygotowania do 11. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, które odbędzie się w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września 2022 r.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl 6 marca w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odniósł się do wojny na Ukrainie oświadczając, że jest to "walka, która ma znaczenie nie fizyczne, ale metafizyczne". Wyraził ubolewanie, że niektórzy wierni wybierają w tej wojnie drogę najmniejszego oporu i pokornie idą tą drogą, "którą ukazują im możni tego świata". Stwierdził, że "władza światowa" przygotowała test na lojalność, którym jest "parada gejowska".

W odpowiedzi na apel Światowej Rady Kościołów, która wezwała go, by przyczynił się do położenia kresu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Cyryl zaznaczył, że przyczyna konfrontacji leży w relacjach między Zachodem a Rosją.

TREŚĆ KOMUNIKATU:

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
(15 marca 2022 r.)

W dniu 15 marca 2022 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Obradom przewodniczył bp Jacek Jezierski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną). Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) i ks. Grzegorz Giemza. Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wzięli udział: bp Andrzej Czaja, bp Andrzej Siemieniewski i ks. Sławomir Pawłowski SAC.

Komisja dziękuje Polkom i Polakom za pełne serca zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy i apeluje o kontynuowanie tych działań. Wyraża także stanowisko, że żadne powody polityczne nie usprawiedliwiają wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo ukraińskie oraz stanowczo odrzuca wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie.

Omówiono dokument pt. „Pro memoria” dotyczące posług religijnych udzielanych wiernym z Kościołów i Wspólnot kościelnych niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim przygotowany przez Radę Prawną i Radę ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, w którym przypomniano podstawowe zasady postępowania duszpasterzy katolickich w odniesieniu do ochrzczonych niekatolików, którzy proszą o udzielenie sakramentów świętych, sakramentaliów lub odprawienie pogrzebu.

Zwrócono uwagę, że w tegorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się więcej nabożeństw niż w roku ubiegłym. Centralne nabożeństwo ekumeniczne miało miejsce w prawosławnej archikatedrze warszawskiej 23 stycznia 2022 r. Komisja powołała grupę redakcyjną do opracowania materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2023 r. Zrelacjonowano konferencję „Już czas”, która obyła się w lutym 2022 r. w Łodzi oraz ekumeniczną współpracę w ramach Polskiego Forum Chrześcijańskiego. Omówiono przygotowania do 11. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, które odbędzie się w Karlsruhe od 31 sierpnia do 8 września 2022 r.

Ważnym elementem posiedzenia był sposób włączenia się Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej w proces synodalny w Kościele katolickim. Kościoły te zostały zaproszone do nadsyłanie swoich refleksji.

ks. Grzegorz Giemza

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Sobota, II Tydzień wielkanocny
Zmartwychwstał Chrystus, który wszystko stworzył
i zlitował się nad ludźmi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter