2 grudnia
środa
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobyłka zaprasza

Ocena: 0
1422

W naszej parafii wiara jest żywa – podkreśla z radością ks. prałat Jan Andrzejewski, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. – Mamy 23 grupy parafialne, w których aktywnie udziela się ponad tysiąc osób.

Fot. Archiwum Festiwalu Perła Baroku

Parafianie z kolei cieszą się, że w swoich wspólnotach mogą porozmawiać o Bogu, ale także pośpiewać kolędy, potańczyć w karnawale i usmażyć kiełbaski latem. Ogrody parafialne są otwarte dla wszystkich wspólnot. Często rozbrzmiewa w nich śmiech dzieci, które wspinają się na drzewa lub karmią psa. Ministranci mogą tu pograć w piłkę, harcerki urządzają podchody. W salce parafialnej można zorganizować urodziny, zjeść w oazowej kawiarence.

– Jest 21 kółek różańcowych, pięćdziesiąt osób w Straży Honorowej, czterdzieścioro młodych ludzi w oazie, cztery kręgi Domowego Kościoła, pięćset osób w Stowarzyszeniu Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, ponad 120 ministrantów, trzydzieści bielanek – wylicza ksiądz prałat – ponadto jest Akcja Katolicka, Dzieło Pomocy dla Czyśćca, Rodzina Rodzin, Legion Maryi, chór miejsko-parafialny i inne wspólnoty.

Księdzu proboszczowi pomagają w parafii ks. dr Andrzej Rusinowski – znany z homilii o historii Kościoła, ks. Mariusz Włodkowski – bardzo lubiany przez dzieci, i ks. Piotr Wyszyński – mocno oddany wspólnotom. Z 16 tys. parafian około 35 proc. uczęszcza na niedzielne Msze Święte.

Kościół w Kobyłce, uważany za perłę baroku na Mazowszu, już dwa i pół wieku temu został okrzyknięty „kościołem wspaniałym, co by mógł stać w Rzymie”. Zaprojektowany przez włoskiego mistrza Guida Antonia Longhiego, jest tak piękny i unikatowy, że warto nadłożyć kilkanaście kilometrów z Warszawy, aby go obejrzeć i na chwilę pogrążyć się w modlitwie. Można podziwiać ołtarz – wielki relikwiarz, dwie ambony i chrzcielnicę wysuwaną od spodu jednej z ambon. Są także organy wykonane dla Jasnej Góry, srebrna wieczna lampka z trzema orłami w koronie i złocone żyrandole.

Na mapach diecezji płockiej z XIII w. była już zaznaczona parafia Kobyłka, natomiast pierwsze dokumenty o istnieniu parafii datowane są na 1415 r. Obecny, murowany, kościół jest już czwartym, który stoi w tym miejscu. Wybudował go w latach 1736-1741 bp Marcin Załuski i był tu proboszczem. Pod koniec życia sprowadził do Kobyłki jezuitów. Po kasacie zakonu parafią przez ponad sto lat opiekowali się bernardyni, a od 1887 r. księża diecezjalni. Proboszczem został wtedy ks. Franciszek Marmo. Kobyłczanie do dziś pamiętają o tych znaczących postaciach, gdy codziennie przemierzają ulice nazwane na ich cześć.

W parafii są dwa odpusty w ciągu roku, gdyż kościół nosi wezwanie św. Anny, a parafia – Świętej Trójcy. Odpust zupełny dostępny jest także pięć razy w roku dla parafian, a dla pielgrzymów nawiedzających kościół – zawsze, gdyż od 2010 r. uzyskał on tytuł bazyliki mniejszej. To kolejna oznaka szczególnej łączności z Rzymem.

Na pobliskim starym cmentarzu wciąż palą się znicze na grobach powstańców styczniowych oraz żołnierzy poległych w bitwie warszawskiej 1920 r. Jej główne walki toczyły się właśnie na ówczesnych terenach parafii, we wsi Ossów.

Ksiądz proboszcz często opowiada młodzieży także o tych niedawnych walkach o wolność sumienia, z lat 80. ubiegłego wieku. Studiowali razem z ks. Jerzym Popiełuszką w Warszawskim Seminarium Duchownym. Po męczeńskiej śmierci ks. Jerzego coraz więcej wiernych zaczęło przychodzić na Msze Święte odprawiane przez ks. Jana – wtedy pracującego na warszawskich Młocinach.

O historii zbawienia przypominają liczne relikwie zgromadzone w świątyni oraz muzeum w dolnym kościele. Są tutaj m.in. relikwie św. Jana Pawła II, św. Faustyny oraz sutanna bł. Jerzego Popiełuszki. W muzeum znajduje się mszał rzymski z 1590 r., a także ornaty: jeden z 1848 r., tkany srebrną nitką, a drugi wykonany z pasów kontuszowych.

Parafia otworzyła dom pielgrzyma z 53 miejscami noclegowymi, stołówką, kuchnią i salą konferencyjną. Grupy można zgłaszać pod numerem telefonu 22 786 10 28, księża chętnie oprowadzą po świątyni także grupy turystyczne.

Co roku w czerwcu w kościele Świętej Trójcy odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Perła Baroku – Koncerty Mistrzów”, organizowany przez Annę Szarek. Wstęp na większość koncertów jest bezpłatny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Środa, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 25,6-10a; Ps 23,1b-6; Mt 15,29-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter