21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kobiety w Watykanie

Ocena: 5
431

W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet. Stanowią mniej więcej jedną czwartą pracowników Państwa Watykańskiego i Kurii Rzymskiej. Kilka z nich zajmuje stanowisko sekretarza dykasterii lub papieskiej komisji, będąc osobą numer 2 w tych instytucjach.

Fot. pixabay

Pierwszą kobietą zatrudnioną w Watykanie była szwaczka Anna Pezzoli w 1915 roku, która otrzymała stanowisko pomocnika w tzw. Floreria Apostolica, urzędzie odpowiedzialnym za wystrój i wyposażenie wnętrz oraz miejsc, gdzie odbywają się spotkania z papieżem.

Od lat 20. XX wieku siostry zakonne prowadziły warsztat renowacji dywanów w Muzeach Watykańskich. Od 1929 r. Biblioteka Watykańska rekrutowała wiele młodych kobiet z tytułem doktora. Pierwszą z nich była francuska mediewistka Jeanne Odier.

W 1934 roku niemiecko-żydowska archeolog Hermine Speier objęła stanowisko fotografa w Muzeach Watykańskich, początkowo jako stały „wolny strzelec”. Jednak pozostała tam na tyle długo, że w 1964 roku została pierwszą kobietą w Watykanie, która otrzymała stałą posadę, w tym prawo do emerytury.

Od 1939 roku papieską sekretarką była niemiecka zakonnica s. Pasqualina Lehnert. Pracowała ona u przyszłego Piusa XII, początkowo jako kucharka, od 1917 roku, gdy ks. Eugenio Pacelli został nuncjuszem w Monachium, a następnie w Berlinie. Cieszyła się bezgranicznym zaufaniem swego „szefa”, w Watykanie nazywano ją nawet „papieżycą”.

Pierwszą kobietą zajmującą kierownicze stanowisko w Kurii Rzymskiej została Australijka, Rosemary Goldie. Od 1967 do 1976 roku była ona podsekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Podsekretarze są na trzecim miejscu w hierarchii urzędów watykańskich.

Za pontyfikatu św. Jana Pawła II Amerykanka Mary Ann Glendon została prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, włoska siostra zakonna Enrica Rosanna – podsekretarzem w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (od 2004 roku zakonnica jest zawsze jednym z dwóch podsekretarzy tej dykasterii), a inna Włoszka, prof. Letizia Pani Ermini otrzymała nominację na prezesa Papieskiej Rzymskiej Akademii Archeologii.

Z kolei z nominacji Benedykta XVI Brytyjka prof. Margaret Scotford Archer została prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, a Włoszki: s. Nicoletta Spezzati – podsekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Flaminia Giovanelli – podsekretarzem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, Maria Cristina Carlo-Stella – sekretarzem Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków i Dzieł Sztuki Stolicy Świętej.

Za pontyfikatu Franciszka liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach znacząco wzrosła. Włoszka Francesca Di Giovanni była nawet podsekretarzem Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter