30 marca
czwartek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klerycy tworzą cykl wielkopostnych filmów

Ocena: 0
720

Klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego wraz z moderatorami i profesorami przygotowali cykl krótkich filmów na Wielki Post, w których dzielą się Słowem Bożym i świadectwem. Pierwszy odcinek na Środę Popielcową jest już dostępny. Kolejne publikowane będą w wielkopostne niedziele.

fot. Pixabay.com

Narratorami pierwszego odcinka ze Słowem Bożym rozpoczynającym Wielki Post i wskazówkami, jak dobrze ten czas przeżyć, są rektor gnieźnieńskiego seminarium ks. dr Przemysław Kwiatkowski i kleryk Marcin Piskorski z III roku. I taka formuła, tyle że z innymi narratorami, zostanie zachowana także w następnych odsłonach.

– Chcemy w ten sposób dzielić się tym, czym żyjemy – mówi Piotr Nowicki, kleryk II roku PWSD, który jest jednym z pomysłodawców i realizatorów przedsięwzięcia. – Każdego dnia w seminarium towarzyszy nam Słowo Boże. Codziennie je rozważamy, medytujemy i we wszystkim staramy się dostrzec obecność i działanie Pana Boga. I o tym właśnie chcemy opowiedzieć. Tym pragniemy się podzielić. Mamy nadzieję, że te krótkie filmy będą zachętą, a może i pomocą w duchowym przeżyciu Wielkiego Postu – dodaje Piotr.

Filmy publikowane będą do Niedzieli Zmartwychwstania włącznie. Zobaczyć je można na seminaryjnym kanale YouTube, kleryckim blogu www.powolani.archidiecezja.pl oraz stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej. Linkują je także serwisy opoka.pl i mateusz.pl. Powstają metodą handmade czyli zrób to sam, przy pomocy środków, jakimi dysponują dziś niemal wszyscy młodzi ludzie.

– Zarówno pomysł, jak i realizacja są dość proste – tłumaczy Przemysław Robaszkiewicz, kleryk V roku zaangażowany w medialną aktywność PWSD. – Korzystamy po prostu z tego, co mamy. Używamy telefonu komórkowego i aparatu. Każdy film składa się z trzech sekwencji: na początku czytane jest Słowo Boże, do niego jest komentarz księdza profesora lub moderatora i na końcu świadectwo kleryka. Będą też pewne zaskoczenia, ale tego nie chciałbym teraz zdradzać – dodaje.

Wielkopostny cykl video, który nosi tytuł „Ósmy Dzień Tygodnia”, to pomysł samych kleryków. Rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski przyznaje, że dał alumnom zielone światło, bo Internet, a w szczególności serwisy społecznościowe, są dziś powszechną platformą komunikacji, zwłaszcza dla ludzi młodych. Ważne, by pamiętać, że aktywność ta nie jest celem samym w sobie, a jedynie narzędziem do osiągnięcia celu, jakim jest niezmiennie ewangelizacja.

– Źle by było, gdybyśmy chcieli tylko zaistnieć i być popularni – mówi ks. Kwiatkowski. – Jeśli jednak u podstaw leży autentyczne spotkanie z Chrystusem, Słowo Boże przyjęte i przeżywane w sercu, to nie można tego zatrzymać tylko dla siebie, trzeba się tym doświadczeniem dzielić. To główna motywacja, która nam towarzyszy – tłumaczy ksiądz rektor.

Cykl wielkopostnych filmów to najnowsze przedsięwzięcie gnieźnieńskich kleryków. Od niedawna prowadzą oni blog, gdzie dzielą się swoimi przemyśleniami, przeżyciami i tym wszystkim, co się w seminarium dzieje. Działa także nowa strona internetowa PWSD oraz seminaryjne profile na Twitterze i Facebooku. Klerycy przyznają, że pomysłów na wirtualną aktywność im nie brakuje, najważniejsze jednak zawsze pozostanie dla nich spotkanie z drugim człowiekiem face-to-face. Bo jak powiedział niedawno papież Franciszek obecność i przykład mają moc większą od tysiąca słów, filmów, like’ów i retweetów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 marca

Czwartek, V tydzień Wielkiego Postu
Jeśli ktoś zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 51-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter