13 grudnia
piątek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów na uroczystości NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Ocena: 0
629

Z udziałem polskich biskupów i kilkunastu tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Królowej Polski. To jeden z największych odpustów gromadzący tysiące wiernych.

fot. PAP/Waldemar Deska

W tym roku inauguruje on świętowanie 40.rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Sanktuarium a w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego jest przypomnieniem jego wielkiego aktu zawierzenia: Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości.

Przeor klasztoru, o. Marian Waligóra podkreśla, że musimy wciąż na nowo wracać do przesłań wielkich Polaków. – Ciągle odkrywamy jak bardzo ważne jest to zawierzenie Maryi, w wymiarze Narodu, ale też w wymiarze osobistym. Prymas Tysiąclecia przypominał, że nie wystarczy ten akt wypowiedzieć we wspólnocie, trzeba wchodzić w to zawierzenie i oddanie się Maryi we własnym sercu – podkreślił jasnogórski przeor.

– Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy – mówił w kazaniu abp Stanisław Gądecki, cytując św. Jana Pawła II. 

Przewodniczący Episkopatu podkreślał, że stoi dziś przed nami zadanie aktywnego budowania wspólnoty ducha w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji. – Pomniejszona wersja Europy w postaci Unii Europejskiej umieszcza na swych sztandarach – ze względu na chrześcijańskich założycieli – apokaliptyczny wieniec z gwiazd dwunastu. W zamiarze autora flagi, Arsène Heitza, chodziło o nawiązanie do symboliki maryjnej. Taka flaga została wywieszona po raz pierwszy w katedrze w Strasburgu dnia 8 grudnia 1955 r., a więc w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej – przypominał kaznodzieja. Dodawał, że „trudno dzisiaj uwierzyć w to, jak szybko nastąpił odwrót od tych początkowych inspiracji chrześcijańskich, obserwując dominującą dziś w Unii wykładnię”.

– W obliczu naszej Matki i Królowej, potwierdzamy naszą wolę budowania nowej Europy. Chcemy wyrazić gotowość uczestnictwa w posłannictwie Chrystusa – mówił abp Gądecki.

Podczas Sumy został ponowiony Milenijny Akt oddania Maryi, którego autorem jest kard. Stefan Wyszyński. Fragment zawierzenia z 1966 r. został umieszczony, jako świadectwo wiary pokoleń Polaków, na nowej tablicy pamiątkowej, przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. – Niech ten akt kształtuje postawę odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę, niech budzi nieustannie odwagę wiary oraz utwierdza niezachwianą nadzieję w zwycięstwo Chrystusa i Jego Matki Jasnogórskiej Królowej Polski – mówił przewodniczący Episkopatu dokonując poświęcenia tablicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 grudnia

Dasz światło życia idącym za Tobą
Dziś w Kościele:
+ piątek, II tydzień Adwentu, Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 48, 17-19;Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;Mt 11,16-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -