3 kwietnia
piątek
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kilka tysięcy pielgrzymów na rozpoczęciu Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego

Ocena: 0
215

Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w rozpoczęciu wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, który trwać będzie do 16 września na Świętym Krzyżu. Abp Wacław Depo wskazywał, że trzeba mieć odwagę, aby patrzeć na Chrystusa i nie odwracać wzroku od własnego krzyża.

fot. wiki, CC BY-SA 3.0

Wśród wiernych, którzy przybyli na uroczystości odpustowe w sposób szczególny została podkreślona obecność pielgrzymów, którzy przybyli pieszo na uroczystą Eucharystię, wyruszając wraz z kapłanami w nocy czy też w godzinach porannych z okolicznych miejscowości.

Eucharystii inaugurującej odpust na błoniach świętokrzyskich przewodniczył i metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w swej homilii zwrócił uwagę, że odpowiedzią na bunt człowieka jest miłość Boga.

- Czy można to zrozumieć? Ta tajemnica ma swoje rozjaśnienie w Ewangelii, którą przed chwilą usłyszeliśmy: Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby człowiek nie zginął, ale miał życie i to życie wieczne. Podwyższenie Syna Bożego na krzyżu, by świat nie został skazany na zagładę, unicestwienie. Świat przez Chrystusa jest zbawiony a w nim każdy człowiek, każdy z nas jest zbawiony – podkreślał kaznodzieja.

Arcybiskup przypomniał wiernym o odwadze pójścia za Chrystusem i przyjęcia swojego krzyża, bo Chrystus powiedział do nas bardzo wyraźnie: kto idzie za Mną a nie bierze swojego krzyża nie jest moim uczniem, nie jest mnie godzien.

- Trzeba mieć odwagę przyjąć własny krzyż, krzyż naszych bliskich dotkniętych cierpieniem, niepokojem serca a nawet stratę najbliższych, krzyż ciężarów i cierpień fizycznych i duchowych. Podprowadza nas pod krzyż, ta która przewodzi nam w wierze od 1052 lat na ziemi polskiej, od tajemnicy chrztu – Maryja – Matka Odkupiciela. Mogła uciec spod krzyża. Stojąc na Golgocie była Matką wzgardzonego, odrzuconego i ukrzyżowanego Syna. Ale Ona uwierzyła wbrew faktom. Ten wywyższony na krzyżu Syn jest Jej Synem w ludzkiej naturze, ale jest synem Ojca, który wypełnia wolę Ojca dla zbawienia ludzi. Trzeba nam prosić o te światłe oczy serca, żeby nie zwątpić w Boży plan zbawienia wobec ludzi i wobec każdego z nas – wskazywał metropolita.

W uroczystościach odpustowych wziął udział także ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W imieniu prezydenta podziękował i pozdrowił zebranych wiernych oraz przekazał dla sanktuarium kopię Świętego Oblicza z Manopello. Otrzymana pamiątka została umieszczona w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Liturgia została uświetniona obecnością Reprezentacyjnego Zespoły Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. Po jej zakończeniu odbył się godzinny koncert pieśni religijno – patriotycznej. Można było podziwiać papamobile – zrekonstruowany samochód przez pana Marka Adamczaka z Kielc, którym 1979 roku św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.

Na uroczystościach obecni byli w strojach ludowych przedstawiciele z gminy Nowa Słupia oraz Bieliny: Chełmowianki, Koło Małych Gosposi oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Huty Podłysicy, także posłowie i senatorowie ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych.

Inicjatorem tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 kwietnia

Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

Dziś w Kościele: piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 20, 10-13; Ps 18,2-7;J 10, 31-42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
3 kwietnia – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter