19 stycznia
niedziela
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kijów: sobór zjednoczeniowy Cerkwi Prawosławnej

Ocena: 0.5
1113

W Kijowie rozpoczyna się w sobotę sobór zjednoczeniowy Kościołów prawosławnych, który ma wyłonić jej zwierzchnika przed ogłoszeniem przez Patriarchat Konstantynopolitański tomosu (aktu) o autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

fot. Roman Malenkow - http://ukrainaincognita.com/, CC BY 3.0

Zgromadzenie odbywa się w katedrze Mądrości Bożej, jednej z najważniejszych świątyń ukraińskiego prawosławia, przed którą zebrały się tłumy wiernych. Obrady są zamknięte dla prasy. 

Według mediów w soborze zjednoczeniowym bierze udział 192 delegatów. Są to biskupi, którzy mają prawo przybyć na sobór z jednym księdzem i jednym przedstawicielem wiernych swojej eparchii. Oczekiwany jest także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Andrij Parubij. 

Największym Kościołem uczestniczącym w soborze jest nieuznawany za kanoniczny Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, który będzie reprezentowało 126 delegatów, w tym 42 biskupów. Będą również przedstawiciele niekanonicznego, wywodzącego się z diaspory Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. 

Jedyną kanoniczną Cerkwią na Ukrainie jest zależna od Rosji Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Jej hierarchowie zakazali swoim duchownym i wiernym udziału w soborze zjednoczeniowym, jednak media donoszą, że zakaz ten zamierza złamać dziesięciu biskupów. 

Sobór zjednoczeniowy zwołał Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Na zgromadzenie w Kijowie przybyli jego dwaj egzarchowie: biskup Daniel z USA oraz biskup Hilarion z Kanady. 

Głosowanie nad kandydaturą zwierzchnika tworzonej ukraińskiej Cerkwi autokefalicznej odbędzie się w dwóch etapach. Uczestnicy soboru wybiorą najpierw trzech kandydatów, po czym, w kolejnym głosowaniu, wyłonią tego, który otrzyma tomos o autokefalii. Duchowny ten będzie nosił tytuł Metropolity Kijowskiego.

Bartłomiej I wręczy mu tomos 6 stycznia, w dniu prawosławnej wigilii Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
Dziś w Kościele: niedziela, II tydzień zwykły, druga niedziela zwykła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49, 3.5 -6; Ps 40 , 2ab.4ab.7 -8a.8b -9.10; 1 Kor 1, 1-3; J 1, 29-34
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -