23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kieleccy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Ocena: 0
939

Dwa tysiące pątników z XXXV Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej po ośmiu dniach wędrówki dotarło dzisiaj na Jasną Górę przed wizerunek Czarnej Madonny. Pielgrzymkę zakończyła wieczorna Msza Święta na Wałach Jasnogórskich.

20160814 08:52
dziar / Częstochowa (KAI), sg

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Nowe życie w Chrystusie”.

Pielgrzymi, pomimo przebycia ok. 200 kilometrów są radośni i pełni zapału. Dla 195. z nich była to pierwsza pielgrzymka, ale, jak mówi jeden z ich – Arek z grupy zielono-biało-złotej – było warto. – Doświadczyłem zupełnie nowego Kościoła, podobnego, jak na ŚDM, wyspowiadałem się po raz pierwszy od lat – mówi. Wśród pielgrzymów sześcioro szło po raz 35.

Ks. Jacek Iwan, kierownik kieleckiej pielgrzymki, zauważa „widoczną potrzebę konfesjonału i łaski Roku Miłosierdzia”.

– Pielgrzymka to oczywiście wiele śpiewu, ruchu, dynamiki, ale ludzie potrzebują coraz więcej wyciszenia (...). Mnóstwo osób uczestniczyło w apelach z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i modlitwą uwielbienia – to okazuje się bardzo potrzebne. Łaska Roku Miłosierdzia objawiała się szczególnie przy kratkach konfesjonału, a były są to spowiedzi niesamowite (…). A intencje? Intencje są od lat podobne: o zdrowie, o dobrego męża/żonę, pomyślnie zdaną maturę czy ukończone studia. Natomiast grzechy są zawsze takie same, „europejskie – mówi ks. Iwan.

Pielgrzymka kielecka rozpoczęła się 5 sierpnia Mszą Świętą w sanktuarium w Wiślicy, skąd pielgrzymi wyruszyli 6 sierpnia, a 8 sierpnia dotarli do Kielc.

Byli podzieleni na 13 grup, duchowo towarzyszyła im grupa 14. Z pielgrzymami szedł bp Jan Piotrowski oraz ok. 40 księży.

Na pątniczym szlaku wprowadzono nowe formy duszpasterskie.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „W Skale” pod opieką ks. Marka Bladego, przygotowało komiks pielgrzymkowy, który poprzez formę i treść miał zachęcać do aktywności w Kościele.

Przygotowano także specjalne zwoje, które wędrowały przez poszczególne grupy przez osiem dni pielgrzymki, a jej uczestnicy pisali na nich swoje intencje i prośby, a także modlitwy, czy podziękowania. Zwoje trafiły do Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Inną nowością były nietypowe lekcje historii, w oparciu o monumentalne obrazy historyczne polskich klasyków, np. „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

Rozważania na trasie dotyczyły sakramentów oraz przypadającej na ten rok 1050. rocznicy chrztu Polski. 

Pierwszy raz kielecka pielgrzymka odbyła się w 1982 r. Duże zasługi w jej rozwój i charakter wniósł śp. bp Mieczysław Jaworski, który pielgrzymował przez 21 lat, aż do swojej śmierci. Potem zastąpił go na wiele lat bp Kazimierz Gurda, kielecki biskup pomocniczy, obecnie ordynariusz w Siedlcach. W 2015 r. z pielgrzymami szedł bp Jan Piotrowski.

Najliczniejsza była pielgrzymka w 1991 r. na Jasną Górę przyszło w niej 6,4 tys. osób.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter