6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kielce: trwają uroczystości konsekracji biskupiej ks. Andrzeja Kalety

Ocena: 0
309

W bazylice katedralnej w Kielcach trwają uroczystości konsekracji nowego biskupa ks. Andrzeja Kalety. – Od święceń bp. Franciszka Sonika jesteś 11. biskupem pomocniczym kieleckim– powiedział na rozpoczęcie uroczystości bp Jan Piotrowski.

fot. Episkopat.pl

Mszy Świętej przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz. Głównym konsekratorem jest biskup kielecki Jan Piotrowski. Współkonsekratorami są: abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– Oby w jego nowej posłudze, jak w zwierciadle , odbijały się słowa św. Bernarda z Clairvaux: czystość, miłość, pokora, nie mają żadnego koloru, ale nie brak im wielkiego blasku, potrafią bowiem zachwycić oczy samego Boga – mówił bp Jan Piotrowski.

Na uroczystość przybyli najbliżsi biskupa nominata: mama Maria Kaleta, brat Ryszard z rodziną, środowisko WSD, kilkuset księży diecezji, biskupi metropolii krakowskiej i sąsiednich diecezji, władze: Kielc, powiatu, województwa świętokrzyskiego, delegacje uczelni kieleckich oraz KUL i UJPII, parafii, gdzie nowy biskup pracował, Bożogrobcy, Rycerze Kolumba.

Bp Piotrowski witając zebranych przypomniał, że oficjalne początki diecezji i funkcjonowania katedry to 1805 r, choć początki kolegiaty kieleckiej i kultu religijnego na wzgórzu katedralnym to 1171 rok. – Nasza bazylika była świadkiem wielu wydarzeń, pięknych i radosnych, jak wizyta w 1991 r. papieża Jana Pawła II oraz bolesnych, jak pogrzeb śp. bp. Kazimierza Ryczana trzy miesiące temu. Tym razem jej gościnne mury gromadzą nas na święceniach biskupich ks. Andrzeja Kalety – mówił bp Piotrowski.

Po Ewangelii i hymnie do Ducha Świętego odczytano nominację Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty Franciszek napisał m.in. „Na prośbę biskupa Jana Piotrowskiego – kierujemy myśl do Ciebie, umiłowany synu, który wyróżniłeś się cnotami, gorliwością (...), podejmując pieczę nad kształtowaniem duchowieństwa”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter