26 stycznia
środa
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kielce: raperzy prowadzą rekolekcje

Ocena: 0
2980
„Trzeźwa dusza” to tytuł rozpoczętych dzisiaj w kościele św. Wojciecha trzydniowych rekolekcji, które prowadzą rapujący ksiądz Jakub Bartczak z Wrocławia oraz kielczanin raper Tau, dawniej znany i popularny jako Medium.
20150316 16:43
dziar / Kielce (KAI), mz
 
Rekolekcje skierowane głównie do młodzieży, potrwają do środy.

– Te rekolekcje są po, aby zdemaskować to, co nas czyni niewolnikami. "Trzeźwa dusza" – to temat o tym – jak oczyszczać swoje życie, które jest na "detoksie" – mówią ks. Jakub i Tau.

Obaj mówili o swoim życiu, w tym o wspólnej pasji – muzyce hiphopowej i rapie. Tau opowiadał głównie o swojej trudnej drodze do Boga, a ks. Jakub – czym jest dusza i po co jest łaska modlitwy.

Tau czyli Piotr Kowalczyk, urodził się w 1986. Jest raperem, wokalistą, beatboxerem i producentem muzycznym. Dawniej znany był jako Medium.

Zadebiutował w 2008 r. tzw. nielegalem „Seans spirytystyczny”. Kolejne nagrania rapera ukazały się w 2010 r. na nielegalu „Alternatywne źródło energii”. Materiał wzbudził zainteresowanie oficyny Asfalt Records, która rok później wydała pierwszy, dostępny w powszechnej sprzedaży album rapera pt. „Teoria równoległych wszechświatów”. W 2012 r. wydał kolejny solowy album pt.” Graal”.

Od 2012 r. Tau wraz z producentem muzycznym Galusem współtworzy duet pod nazwą Egzegeza. Debiutancki album formacji zatytułowany „Księga słów” ukazał się w 2013 r. nakładem należącej do muzyka wytwórni Bozon Records. Trzeci solowy album rapera „Remedium” został wydany w 2014.

Tau opowiadał o życiu wypełnionym muzyką, nałogami, ignorowaniem obowiązków rodzinnych (jest ojcem), ale i poszukiwaniem. – Czasami musi przyjść sytuacja, która mocno uderzy; stanięcie pod ścianą, gdy nie wiemy, co zrobić. Koniec staje się nowym początkiem – mówił Tau, wspominając spotkanie z egzorcystą i swoją pierwszą od lat spowiedź. Dla niego „muzyka stała się wypadkową poszukiwania najpierw siebie, dopiero potem Boga”.

Przestrzegał także przed uzależnieniem od marihuany, przed zdobywaniem sukcesów, które „nie wypełniają człowieka”. Opowiadał o koncertach pełnych okultyzmu i magii oraz o tym, że życie blisko Boga oraz sakramenty chronią skutecznie przed złem. Jak żyjesz blisko z Bogiem, Bóg nie pozwoli ci wejść w ten świat – podkreślał Piotr Kowalczyk – Tau, jedyny – jak o sobie mówi – raper na polskiej scenie muzycznej, który żyje według Ewangelii.

Ks. Jakub Bartczak również zajmował się muzyką. Przed wstąpieniem do seminarium współtworzył wrocławską scenę hiphopową, dziś jest księdzem. Pracuje we Wrocławiu, jest kapelanem w szpitalu, prefektem, ewangelizatorem. Nie zrezygnował ze swej muzycznej pasji, wykorzystał ją jednak jako narzędzie pracy duszpasterskiej, co można było usłyszeć m.in. podczas rekolekcji w Kielcach u św. Wojciecha.

– Poprzez duszę człowiek jest najbliższym Bogu stworzeniem, przez duszę realizuje się nasza wiara. Współczesny świat chętnie o tym zapomina, nie jest modne, aby zajmować się duszą – mówił ks. Jakub. Przypominał, że dusza musi zmagać się z cielesnością, ale w duszy „jest także światło, w którym może mieszkać Bóg”.

Opowiadał również o „mega ciężkiej drodze przejścia od rapera do księdza”, o pierwszych teledyskach kręconych pod katedrą, o modlitwie, która staje się „niezbędnym wypoczynkiem dla duszy” oraz o potrzebie ciszy.

Spotkanie zakończyła Droga Krzyżowa.

Dzisiaj w pierwszym dniu tych nietypowych rekolekcji wielkopostnych, bardzo licznie uczestniczyła w nich młodzież z kieleckich szkół, m.in. z liceum ekonomicznego, z liceum plastycznego, z elektrycznego oraz LO im. H. Sawickiej, a także młodzież gimnazjalna, nauczyciele, ale i dorośli.

Kolejne spotkanie ewangelizacyjne z Tau i ks. Jakubem Bartczakiem – we wtorek i środę, w kościele św. Wojciecha.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych biskupów
Tymoteusza i Tytusa
Uzdrawiajcie chorych i mówcie im:
«Przybliżyło się do was królestwo Boże»

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter