1 czerwca
czwartek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kielce: Msza św. żałobna bp. Kazimierza Ryczana

Ocena: 0
2043

Setki wiernych uczestniczyły w poniedziałek w Kielcach we mszy św. żałobnej biskupa seniora diecezji kieleckiej Kazimierza Ryczana. –Był dobrym, wiernym i gorliwym pasterzem naszej diecezjalnej wspólnoty wiary przez ponad 21 lat – mówił o zmarłym biskup kielecki Jan Piotrowski.

fot.PAP/Piotr Polak

Nabożeństwu w kieleckiej Bazylice Katedralnej, w którym wziął udział m.in. metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczył emerytowany arcybiskup krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. –Troszczyliśmy się wspólnie w naszej metropolii krakowskiej, a dzisiaj żegnamy go na wieczny spoczynek. Drogi księże biskupie Kazimierzu, dziękuję ci za twój wkład i troskę o duszpasterstwo w naszej archidiecezji – mówił o zmarłym biskupie były metropolita krakowski.

– Był dobrym, wiernym i gorliwym pasterzem naszej diecezjalnej wspólnoty wiary przez ponad 21 lat – powiedział podczas homilii biskup kielecki Jan Piotrowski, który przypomniał słowa listu inauguracyjnego zmarłego kapłana skierowane w 1993 r. do kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych kieleckiej diecezji: "Chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących".

– Od tego momentu te trzy elementy: krzyż, Maryja i wspólnota stały się zarazem drogą jego misji i kluczem do zrozumienia jego posługi biskupiej w kościele kieleckim. (…) Tej duchowej i ewangelicznej triadzie ksiądz biskup Kazimierz pozostał wierny, aż do ostatnich chwil swojego życia – podkreślił biskup kielecki.

Nabożeństwo poprzedziła modlitwa przy trumnie biskupa seniora, w Domu Biskupa Kieleckiego. Po mszy św. rozpoczęły się Nieszpory pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka. Później zaplanowano czuwanie przy trumnie zmarłego.

Pogrzeb bp. Kazimierza Ryczana odbędzie się we wtorek o godz. 15 w kieleckiej katedrze.

Biskup senior diecezji kieleckiej zmarł w środę po ciężkiej chorobie wieku 78 lat. Hierarcha był ordynariuszem diecezji w latach 1993-2014.

Bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. 17 lipca 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 r. odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Bp Ryczan był doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił tam także funkcję członka Rady Naukowej, był też delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został uhonorowany medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatele Kielc.

W lutym 2014 r. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat).

Janusz Majewski (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter