25 maja
środa
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relacja z konferencji prasowej: polskie zakony o nadziejach synodalnych

Ocena: 0
337

Słuchanie siebie nawzajem może zapobiec wielu kryzysom - mówiono dziś podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podczas spotkania na temat nadziei, jakie zakony w Polsce wiążą z trwającym synodem poświęconym synodalności wskazywano, że w czasie kryzysu, jaki przeżywa Kościół, niezbędne jest usłyszenie głosu Ducha Świętego. 2 lutego obchodzony będzie Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

fot. BP KEP

Życie konsekrowane w Polsce to wielka siła - wskazał rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak SJ. Przypomniał, że liczba polskich zakonników przekracza 11 tysięcy, sióstr zakonnych w zgromadzeniach czynnych jest blisko 17 tysięcy a kontemplacyjnych - 1250. Natomiast do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich należy ponad tysiąc osób. Synod jest szansą dla Kościoła w bardzo trudnym czasie - podkreślił Arkadiusz Okroj, z Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. Wśród zjawisk kryzysowych wymienił na ateizację i ideologizację życia dodając, że kryzys ten, jak zaznaczył, dotyczy także Kościoła, w którym widać spadki powołań i zamęt moralny.

Duchowny wskazywał, że przed Kościołem stoi zadanie wzajemnego słuchania siebie nawzajem i wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego. “Konieczne jest synodalne nawrócenie, które dotyczy postawy wielu ludzi Kościoła, muszą nauczyć się inaczej funkcjonować, tworzyć kanały komunikacyjne, byśmy się coraz lepiej rozumieli i tworzyli środowisko pokornie wsłuchane w to, co mówi do nas Duch Święty” - mówił. Dodał, że bardzo znaczący udział w synodzie mogą mieć osoby konsekrowane, uczestnicząc w zespołach synodalnych oraz dyskusjach w swoich wspólnotach. Wyraził nadzieję, że dzięki temu wszyscy nauczą się słuchać siebie, a przez to wcielać w życie, co Kościołowi mówi dziś Duch Święty.

Biskup zachęcił zakony męskie i żeńskie do dalszego czynnego angażowania się w obecnie prowadzone prace synodu na poziomie parafialnym i diecezjalnym oraz na forum swoich wspólnot. O wielkiej szansie, jaką jest, za sprawą Synodu, usłyszenie tego, do czego wzywa dziś Kościół Duch Święty, mówiła też matka Beata Mazur SJK, przełożona generalna sióstr urszulanek: “Jest to konieczne, by nie wejść w znane i utarte schematy myślenia, umieć zakwestionować swoje racje, pomysły, koncepcje, odczytać znaki czasu i dać się porwać Duchowi Świętemu”.

Członkini Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce zaznaczyła, że siostry włączają się aktywnie w prace synodu w diecezjach i parafiach. Dyskusje synodalne trwają też, choć z różną intensywnością we wszystkich 83 żeńskich klasztorach kontemplacyjnych - poinformowała m. Teresa Wrona OCD. - Będziemy starały się przełamywać schematy myślenia - podkreśliła zakonnica przyznając, że starsze siostry przyzwyczajone były raczej do bezrefleksyjnego przyjmowania tego, co mówi przeorysza. “Teraz skłaniają się przekonaniu, że także one mają coś do powiedzenia, i że także przez nie może przemówić Duch Święty” - powiedziała matka Teresa Wrona.

Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce stwierdziła, że trzeba dać się wypowiedzieć innym, bo niejednokrotnie zmienia to postrzeganie konkretnej sprawy. “To, że błądzimy wynika i z tego, że boimy się wypowiadać prawdę, a przecież tylko na prawdzie Duch Święty może budować” - powiedziała zakonnica.

O głębokim zaangażowaniu w prace synodu ze strony instytutów świeckich zapewniała Joanna Wójtowicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. Zwróciła uwagę, że w wielu parafiach jest możliwość zgłaszania się do dyskusji synodalnych każdego, kto chce, jak się wyraziła, “bez etykietki” a więc określania stopnia religijnego zaangażowania. Oceniła, że czymś pozytywnym jest fakt, że takie osoby mogą wzbogacić dzieło synodu swoimi myślami, także krytycznymi.

O aktywności zakonów męskich na polu synodalnym zapewnił o. Arnold Chrapkowski OSPPE, wiceprzewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Wskazał, że współudział zakonników w pracach synodalnych, odbywa się na podwójnej drodze: poprzez prace w poszczególnych wspólnotach zakonnych oraz na forum całej konsulty gromadzącej wszystkie zakony oraz poprzez działalność delegatów zakonnych w pracach synodalnych w poszczególnych diecezjach.

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi także Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 przez papieża Jana Pawła II. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Środa, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia dowolne: św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła, św. Grzegorza VII, papieża, św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy, św. Magdaleny Zofii Barat, dziewicy
Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Parakleta,
aby z wami był na zawsze.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,12-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter