26 stycznia
wtorek
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Każdy kilometr dla Syrii

Ocena: 0
417

Wiele osób biega, chodzi, jeździ na rowerze i odnotowuje to przy pomocy aplikacji. Zachęcamy, by każdy dzień aktywności fizycznej przełożył się na jeden SMS charytatywny wysłany na rzecz Syrii – mówi w rozmowie z KAI ks. Marcin Rozmus z Woli Batorskiej, jeden z pomysłodawców inicjatywy "Jadę na ŚDM".

fot. Pixabay.com

Nowa odsłona projektu zachęci młodzież do włączenia się w pomoc Caritas Polska mieszkańcom Syrii.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Marcin Rozmus, młodzi, którzy uprawiają aktywność fizyczną i mierzą przebyte kilometry za pomocą różnych sportowych aplikacji, są zaproszeni by każdy wysiłek fizyczny przełożyli na SMS na rzecz Syrii wysłany na numer charytatywny Caritas 72052 (sms o treści "SYRIA" koszt 2,46 PLN + VAT). 

Jak mówią pomysłodawcy, nowa odsłona "Jadę na ŚDM", to nie tylko motywacja do jednorazowej aktywności fizycznej i pomocy Syrii, ale też sposób na duchową i wirtualną wyprawę na ŚDM w Panamie. 

– Od Panamy dzieli nas w linii prostej 10049 km. Każdego miesiąca chcemy sumować liczbę kilometrów pokonanych przez uczestników projektu i obliczać ile osób udało nam się w ten sposób wirtualnie "przewieźć" do Panamy – mówi ks. Rozmus. Jak wyjaśnia, aby dołączyć do inicjatywy, należy każdorazowo przesłać printscreen aplikacji z liczbą pokonanych kilometrów i potwierdzenie wysłanego SMS-a na adres jadenasdm@gmail.com, lub poprzez fanpage "Jadę na ŚDM" na Facebooku. 

Akcja, która oficjalnie wystartuje 22 maja – w dniu comiesięcznej ogólnopolskiej modlitwy za ŚDM – będzie opatrzona hashtagiem #moveandhelp, co organizatorzy tłumaczą jako: "rusz się i pomóż". 

– Tak naprawdę nie chodzi o to, że pojedziemy do Panamy. Chcemy zebrać grupę ludzi, która zrealizuje hasło ŚDM w Krakowie, by być miłosiernymi. Czyli w tym przypadku: wesprą Syrię – wyjaśnia ks. Rozmus Jak dodaje, niezależnie od liczby przebytych kilometrów, jedna aktywność w ciągu dnia powinna przekładać się na jeden SMS dla Syrii. 

O projekcie przychylnie wypowiada się także rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska. 

– Z jednej strony każda pomoc dla poszkodowanych wskutek wojny w Syrii jest bezcenna, ponieważ oni żyją w fatalnych warunkach i w strasznym dramacie, którego my w Polsce nie rozumiemy. Z drugiej strony taka pomoc jest bezcenna dla tych, którzy pomagają, dlatego, że każdy wyraz troski jest zaangażowaniem w sprawy tego świata. To postawa społeczna, która jest czymś więcej niż tylko przekazaniem 2,50 zł: jest wzięciem odpowiedzialności – podkreśla Kęska. 

Inicjatywę "Jadę na ŚDM" stworzyło dwóch kapłanów archidiecezji krakowskiej z myślą o promocji ŚDM Kraków 2016. Ks. Marcin Rozmus z Woli Batorskiej i ks. Piotr Burtan w Wieliczki pokonali ponad 9 tys. km, przemierzając Europę specjalnie oznakowanym autem i zapraszając na spotkanie młodych w Polsce. Także "syryjską" edycję projektu przygotowują i koordynują wspólnie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
+ Wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
Pan mnie posłał, abym ubogim głosił dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 3,31-35 lub Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter