29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katowice: błogosławieństwo pomnika kard. Hlonda

Ocena: 0
888

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawił w 135. rocznicę urodzin kardynała Augusta Hlonda Eucharystię, po której pobłogosławił pomnik, znajdujący między katedrą Chrystusa Króla, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym.

20160705 16:28
kssk / Katowice (KAI), sg

Prymat Boga i Boże prawo stały się motywem przewodnim homilii metropolity katowickiego. Temat ten wynika z motta umieszczonego z tyłu pomnika: „Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieku, bo tylko opierając się na Bożym prawie można dokonać wielkich dzieł!”

– Prawo naturalne poprzedza nasze prawa i powinno być fundamentem prawa stanowionego przez człowieka – mówił metropolita katowicki opierając się na myśli kard. Hlonda oraz filozofa Leszka Kołakowskiego.

Abp Skworc dodał, że aby zrozumieć zależność między prawem naturalnym, a prawem stanowionym trzeba sięgnąć do relacji pomiędzy prawem a etyką i moralnością. – Trzeba przypomnieć, że to nie prawo działa. Nie jest ono samoczynnym automatem. To ludzie działają zgodnie z prawem lub wbrew prawu. Prawo powinno iść zawsze razem z prawością; z prawością prawodawcy i prawością obywateli. Dzieje się tak, jeśli przed prawem idzie etyka i obyczaj; bez etosu prawo jest pozbawione fundamentu – powiedział.

Hierarcha zauważył także, że prawo ma chronić i promować wartości, które są uprzednie względem niego. - Samo prawo nie stanowi wartości, gdyż one muszą istnieć wcześniej. Dlatego przed prawodawcą postępuje prorok; on wzbudza ducha prawości, przygotowuje grunt pod prawo – mówił metropolita. Zaznaczył także, że takim prorokiem w Europie jest chrześcijaństwo i Kościoły, które są najbardziej powszechną i elementarną szkołą więzi i prospołecznych postaw.

– W tym prorockim nurcie jest miejsce na szkolną ewangelizację; jest miejsce na obecność w przestrzeni publicznej, w mediach, aby przed prawem – szła prawość i etyka wszystkich obywateli; bez nich mało skuteczne będą nawet restrykcyjne normy prawne, kodeksy, penalizacja, itd.; bo człowieka bez moralnego kręgosłupa łatwiej skorumpować, odebrać mu czystość i pokój sumienia nie tylko finansowymi instrumentami, aby go ostatecznie uzależnić. Przed takim rozwojem sytuacji ostrzega autentyczny prorok – mówił abp Skworc.

Przybliżając wiernym postać kardynała Hlonda metropolita katowicki zwrócił uwagę na jego dokonania na polu działalności kościelnej. – Wpisał się administrator apostolski, a potem pierwszy katowicki biskup, złotymi zgłoskami w dzieje diecezji i w historię Górnego Śląska. Możemy go nazywać fundatorem diecezji, bo kładł jej fundamenty budując na tradycji archidiecezji wrocławskiej. Razem ze światłymi współpracownikami podjął działania: tworzenie nowoczesnych struktur nowej diecezji i dynamiczne duszpasterstwo – mówił w czasie homilii metropolita katowicki o pierwszym katowickim biskupie.

Hierarcha zacytował również fragment nauczania Kardynała, który zadedykował zebranym w katowickiej katedrze: „Życie polskie należy uleczyć z nienawiści… W życiu prywatnym i społecznym nienawiść jest siłą rozsadzającą i niszczącą, której katolikowi posługiwać się nie wolno… Naczelnym prawem Chrystusowym jest miłość wzajemna, która nikomu ani żadnej sprawie nie szkodzi, a nawet ludzi różnych zapatrywań zbliża i prowadzi do zgody… Przyszła Polska – to społeczność ludu, w której całkowitej jednomyślności poglądów wprawdzie nie będzie, ale w której jak najprędzej nastąpić musi bratanie i twórcze pogodzenie się co do istotnych zasad współżycia i ich urzeczywistnienia”.

Abp Skworc zwrócił się także do działaczy Stowarzyszenia kard. Augusta Hlonda, dzięki którym powstał pomnik w Katowicach. Podziękował im za tę szlachetną inicjatywę. Słowa wdzięczności skierował także do władz samorządowych za przychylność wobec tego projektu.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości zgromadzili się na placu pomiędzy Wydziałem Teologicznym, Seminarium, Kurią i katedrą, gdzie miało miejsce pobłogosławienie pomnika.
Tę część poprowadził Wojciech Sławik, a głos zabrał m.in. p. Marcin Krupa, prezydent Katowic, który przybliżył historię powstania pomnika. Zaznaczył, że idea postawienia pomnika powstała w 2011 roku podczas spotkania opłatkowego Klubu Inteligencji Katolickiej. Podkreślił, że jednym z pomysłodawców budowy pomnika był Michał Luty, który zwrócił się do ówczesnego arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia z prośbą o błogosławieństwo dla tego dzieła.

Pomnik kard. Hlonda został wyrzeźbiony z jednej bryły hiszpańskiego piaskowca Luna sprowadzonego spod Barcelony. Pracował nad nim przez blisko półtora roku artysta Zbigniew Mikielewicz. Cały pomnik waży 23 tony i został wykonany pod Toruniem, skąd w nocy z poniedziałku (27 czerwca) na wtorek (28 czerwca) został przywieziony do Katowic.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter