19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katowice: 34. rocznica pacyfikacji KWK "Wujek"

Ocena: 0
1448

Uroczystą Mszę w intencji 9 górników kopalni Wujek zastrzelonych przez ZOMO w pierwszych dniach stanu wojennego, 16 grudnia 1981 r., odprawiono 16 grudnia w katowickim kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

2015-12-16 22:58
ks. sk / Katowice (KAI), mz
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Liturgii, w której uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło przewodniczył abp Wiktor Skworc.

– W Roku Miłosierdzia i w tym szczególnym miejscu, chciałbym przywołać wydarzenie, którego byłem świadkiem – mówił we wprowadzeniu do Mszy metropolita katowicki. Otóż w taki właśnie rocznicowy dzień, jedna z osób najbardziej moralnie uprawnionych – żona jednego z górników zamordowanych pod kopalnią „Wujek” – wypowiedziała w tym kościele słowo najtrudniejsze, słowo: "przebaczam". Dobrze, że właśnie tutaj, bo słowa tego można się nauczyć wyłącznie pod krzyżem. I tylko od Ukrzyżowanego – wskazał hierarcha.

Zachęcił wszystkich do wspólnej modlitwy, zwłaszcza w intencji Ojczyzny. – Prośmy o ducha pojednania, aby pogrobowcy systemu pogardy, jakim był system totalitarny, mieli odwagę i zaryzykowali słowa: prosimy o przebaczenie! – apelował abp Skworc. Zwrócił uwagę na fakt, że rachunku krzywd precyzyjnie nie da się wyrównać. Dlatego w sposób szczególny jest potrzebny duch pojednania. – Trzeba prośby o przebaczenie i udzielenie przebaczenia. Tylko na tym fundamencie będzie można budować zgodną teraźniejszość i przyszłość Polaków i Polski solidarnej – mówił metropolita katowicki.

Bp Marek Szkudło nawiązując do tragedii sprzed 34 lat powiedział, że nigdy nie dowiemy się, "jakie myśli mogły towarzyszyć ostatnim chwilom życia poległych górników", podobnie jak nieznane są ostatnie myśli Abla tuż przed śmiertelnym ciosem jego brata – Kaina.

– Ochraniać, pomagać, wspierać. Po 34 latach od tamtych wydarzeń te trzy słowa wciąż powinny brzmieć nam w uszach. Rządzić oznacza: ochraniać, pomagać i wspierać. Nigdy nie zapominajmy, że prawdziwą władzą jest służba – powiedział papież Franciszek w homilii inaugurującej jego pontyfikat. Dlaczego? Bo tylko ten, kto służy z miłością, potrafi strzec! – kontynuował bp Szkudło.

W homilii wspomniał również czas, gdy był wikarym w parafii św. Michała Archanioła. To były dni pacyfikacji kopalni „Wujek”. – Tu wówczas mieszkałem, tu wówczas posługiwałem, (…) i tu wówczas poznałem ludzi, którzy nigdy w nienawiść nie uwierzyli – usłyszeli wierni zebrani w kościele od bp. Szkudło.

Przy ołtarzu wraz z abp. Skworcem stanęli duchowni dekanatu Katowice-Śródmieście oraz biskup senior Damian Zimoń i katowiccy biskupi pomocniczy. W czasie Eucharystii obecny był również biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się pod pomnik przy kopalni „Wujek”. Tam miały miejsce dalsze uroczystości. Odsłonięto tablicę upamiętniającą lekarzy i pielęgniarki, którzy nieśli pomoc ofiarom pacyfikacji, którą poświęcił abp Skworc. O modlitwę poproszono również bp. Niemca. Przy pomniku przemówienie wygłosiła premier Beata Szydło.

Pacyfikacja kopalni „Wujek” miała miejsce 16 grudnia 1981 r. Funkcjonariusze ZOMO zabili 9 górników. 21 innych zostało rannych. Pacyfikacja była wynikiem 3-dniowego strajku górników z powodu wprowadzenia stanu wojennego oraz aresztowania przewodniczącego „Solidarności” KWK Wujek, Jana Ludwiczaka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter