19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicy w Abchazji

Ocena: 5
752

Wspólnota katolicka w separatystycznej Abchazji liczy około czterdziestu osób. Gromadzi się w niewielkiej i jedynej na tych ziemiach świątyni. Życie w republice jest trudne: niestabilna sytuacja polityczna, izolacja międzynarodowa i pogarszająca się kondycja ekonomiczna.

fot. Agnieszka Tomczyk

Pod koniec 2018 r. kolejnych troje młodych ludzi zostało tam przyjętych do Kościoła katolickiego. Uroczystość poprzedziła liturgia pokutna w parafii. W kolejnych dniach osoby te dokonywały publicznego wyznania wiary. W niedzielę po raz pierwszy uczestniczyły w pełni w Eucharystii.

Jedna z nowo przyjętych, siedemnastoletnia Lubov, Rosjanka mieszkająca w Suchumi (stolicy), spontanicznie podzieliła się świadectwem wiary i drogi do niej, czym wywołała niemałe wzruszenie wśród parafian. Dla polskiego proboszcza jedynej na tych ziemiach rzymskokatolickiej parafii św. Szymona Kananejczyka i zarazem jedynego kapłana to osiągnięcie wieńczące miesiące katechizacji.

– Lody zostały przełamane. Teraz potrzebna kontynuacja – konstatuje ks. Jerzy Piluś, który trafił do Abchazji w 2006, a następnie w 2016 r. W rezultacie do końca 2018 r. do Kościoła katolickiego zostało włączonych jeszcze siedem osób, wśród nich dwie pary, dla których kolejnym ważnym momentem będzie zawarcie sakramentu małżeństwa.

W Suchumi zrozumiałam, co miały znaczyć słowa nuncjusza apostolskiego w Gruzji i Armenii abp. José Avelina Bettencourta, który w rozmowie podczas uroczystości odpustowej w kościele Świętych Piotra i Pawła w Tbilisi wskazywał na rosnący potencjał wyizolowanej parafii katolickiej w Abchazji. Obecność kapłana w tej separatystycznej republice daje bowiem gwarancję trwania parafii. W Suchumi przez dwa i pół roku nie było duszpasterza. Księża, którzy wcześniej dojeżdżali z Soczi, nie otrzymywali pozwolenia na przekraczanie granicy abchasko-rosyjskiej. Parafia podlega biskupowi rezydującemu w Tbilisi. Najbliżej położona wspólnota katolicka znajduje się dopiero w oddalonym o około 200 km gruzińskim Kutaisi.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (693), 27 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 10 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -