6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katedra warszawsko-praska wkrótce ponownie otwarta

Ocena: 5
350

Drzwi katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika już niedługo zostaną otwarte dla wiernych. W ostatnich miesiącach świątynia była zamknięta dla wiernych z uwagi na remont.

fot. Karolina Błażejczyk

Będę wyrazicielem radości bardzo wielu ludzi i rzecz jasna swoim własnym, że to wielkie zadanie podjęte w trudnym czasie udało się zrealizować i ma się ku końcowi. Znając historię tej świątyni, a także miejsce, jakie ma dziś, jest wielką dumą, że będziemy mogli przeżywać oprócz codziennej pracy duszpasterskiej tej parafii, także wielkie uroczystości na Pradze. Ta świątynia jest naszą chlubą i dbałość o jej wygląd jest naszą wspólną powinnością.

– podkreśla biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Obecnie dobiegają końca główne prace, które pozwolą na użytkowanie świątyni dla duszpasterstwa parafialnego i diecezjalnego. W mniejszym już zakresie remont potrwa przynajmniej do końca roku.

Pierwsze prace remontowe i konserwatorskie rozpoczęły się we wrześniu 2020 r. Dotyczyły podziemi i fundamentów oraz docieplenia stropu. W pierwszej połowie marca 2022 r. ruszyły działania wewnątrz świątyni, w tym w zakresie: instalacji podgrzewania podłogowego i wymiany posadzki. Następnie rozpoczęto prace nad wymianą wszystkich okien i przełożeniem istniejących już witraży (te zadania wciąż są w realizacji). Zmieniło się również oświetlenie, uzupełnione o dodatkowe żyrandole, oraz nagłośnienie. Ławki zostały poddane renowacji. Na końcu odmalowano wnętrze katedry wraz z konserwacją cegły.

Pierwsze Msze św. w wyremontowanej katedrze planowane są w najbliższych dniach. O szczegółach będzie informować parafia katedralna.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter