28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katedra Polowa: Msza Święta w 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ocena: 0
1904
– Pokój jest jedną z największych wartości – podkreślił bp Józef Guzdek w 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W intencji poległych, zamordowanych i żyjących jej uczestników modlono się 1 września wieczorem w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. 20150902 10:28
kos, mg / Warszawa (KAI), sg


Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył bp Józef Guzdek a homilię wygłosił ks. płk Władysław Maciej Kozicki.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że pokój jest jedną z największych i najcenniejszych wartości. – Módlmy się, żeby nie było kolejnych pokoleń, które będą opowiadać o takich doświadczeniach jakie były udziałem uczestników II wojny światowej. Żeby nie było kolejnych mogił z brzozowymi krzyżami – zaapelował bp Guzdek.

W homilii ks. płk Władysław Maciej Kozicki podkreślił, że wrześniowe dni uczą nas dojrzałego patriotyzmu, dumy oraz poczucia własnej wartości. – Naród stanął wówczas w obronie wolności, sprawiedliwości, moralnego ładu oraz europejskich a zarazem chrześcijańskich wartości – powiedział kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że w samym tylko wrześniu stoczono ponad 700 bitew i potyczek. – Żołnierz Polski zdał swój egzamin. Nie zawiódł. Stawiając czoło hitlerowskiej machinie zapoczątkował zbrojny opór Europy – zauważył kaznodzieja.

Przypomniał, że w obronie Ojczyzny poległo 66 tys. Polaków. Wśród nich było 3 tys. 300 oficerów i 5 generałów. – Ginęli oni nie tylko na polach bitew, ale także w obozach zagładach w tym min. w Oświęcimiu, Treblince, Majdanku, nie mówiąc o skryto zamordowanych w Katyniu, Charkowie, czy Miednoje – wymieniał kaznodzieja.

Zaapelował także o pamięć i szacunek dla tych którzy we wrześniu 1939 roku stanęli do walki z najeźdźcą. – Nie wstydźmy się tamtych dni i bohaterów września którzy swoje serce miłujące Boga gotowi byli złożyć na ołtarzu Ojczyzny – zachęcał ks. płk Kozicki.

Zwrócił przy tym uwagę, że zanim wróg zaatakował fizycznie kolejne kraje najpierw perfidnie i z premedytacją niszczył ducha swojego własnego narodu by potem jad nienawiści rozlać na Europę i cały świat. – Tym naciskom poddawano przede wszystkim ludzi młodych – zauważył kaznodzieja.

– Jako synowie światłości myślmy o tym co Boże. Dbajmy o ducha narodu, wzajemny szacunek oraz o męstwo i wytrwanie w wierze naszych ojców pomni na słowa samego Chrystusa, który mówi do nas przez pokolenia „Jeśli kto chce pójść za Mną niech się zaprze samego siebie. Niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje” – zachęcał duchowny.

W II wojnie światowej uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią w ręku. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln osób.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter