19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katechezę czas zacząć

Ocena: 0
2686

O potrzebie bycia dla młodzieży świadkiem wiary mówili do katechetów warszawscy biskupi podczas corocznych odpraw katechetycznych poprzedzających rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Odprawy w archidiecezji warszawskiej odbyły się w kościele seminaryjnym: najpierw dla katechetów-kapłanów, następnie, w dwóch turach, dla uczących sióstr zakonnych i osób świeckich. – Aby mówić młodym ludziom o Jezusie, nie możemy zatrzymać się na przekazywaniu samej wiedzy, ale mamy prowadzić ich do osobowego spotkania z Bogiem, szczytem mądrości – przypomniał podczas Mszy Świętej dla tych drugich bp Piotr Jarecki. Mówiąc o ich najszlachetniejszej, ale i najtrudniejszej misji formatorów i wychowawców, prosił ich m.in., by byli przewidujący i twórczy w przekazywaniu tego, co mieści się w katechizmach, pomocach dydaktycznych itp. Aby w ten sposób umieli z Jezusem trafić do młodzieży. – W obecnych, wręcz dramatycznych, sytuacjach nagłaśnianych przez media katecheci są frontem ewangelizacyjnym Kościoła. Kiedy potrzebujecie Bożej, ale i ludzkiej pomocy, możecie liczyć na swoich biskupów. Przyjmijcie wdzięczność Kościoła za to, co robicie – powiedział.

Po Eucharystii kard. Kazimierz Nycz wręczył okolicznościowe dyplomy nauczycielom, którzy od 25 lat uczą w szkołach katechezy. Wobec z roku na rok malejącej liczby nauczycieli katechezy prosił katechetów, by szukali dobrze przygotowanych i utalentowanych pedagogicznie następców. – Katecheta powinien być dobrym nauczycielem, wychowawcą, jednak jeśli ma być skuteczny, musi być też świadkiem, doświadczyć samemu wiary i spotkania z osobowym Bogiem. I przede wszystkim to świadectwo oraz doświadczenie uczniom przekazać – podkreślił.

Metropolita warszawski zapowiedział, że opracowywane nowe podręczniki dostosowane do systemu nauki 8+4, przygotowujące do Pierwszej Komunii Świętej, będą celowały w III klasy szkoły podstawowej. – Gdy zaś chodzi o bierzmowanie, będzie to dwuletnie przygotowanie, rozpoczęte w klasie ósmej szkoły podstawowej i jednocześnie obligatoryjnie w parafii. Bierzmowanie nastąpi co najmniej w drugiej połowie I klasy liceum – mówił kard. Nycz, zapowiadając wydanie w tej sprawie specjalnego dekretu. Po jego słowie nastąpił m.in. wykład inauguracyjny dr Agnieszki Kozak z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, jak rozumieć i zaspokajać potrzeby uczniów podczas katechezy.

Więcej uwagi wyzwaniom stojącym przed katechetami poświęcił kard. Nycz podczas odprawy dla uczących religii kapłanów. – Będzie to dla was bardzo trudny rok. W czasie katechezy będziemy wszyscy płacić cenę za słabości i grzechy, okrutne nieraz, niektórych z naszych braci – mówił. W archidiecezji warszawskiej uczy religii ok. 1100 katechetów.

Podobnie o tym, że młodzież potrzebuje świadectwa wiary katechetów, mówił do uczących religii w diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, nazywając ich współpasterzami i przewodnikami na drodze do zbawienia. Odprawy odbywały się przez dwa dni w katedrze św. Floriana. Bp Kamiński zachęcał, by nauczyciele nie zniechęcali się trudnościami. – Waszym zadaniem jest szukanie tych, którzy się zagubili – powiedział pierwszego dnia.

W drugim dniu do katechetów mówił m.in. bp Marek Solarczyk. Podczas Mszy Świętej odwołał się do przypowieści o talentach. – Uczniowie stają przed nami jako ci, którym Bóg zawierzył talenty. Niektórzy z nich na koniec minionego roku szkolnego mogli powiedzieć: „Kolejne pięć talentów zyskałem”, inni: „Talent zasypałem”. Ale i my od nich możemy usłyszeć: „Kolejne pięć zyskałeś” lub: „Talent zasypałeś”.

Na zakończenie Mszy obyło się posłanie do pracy nowych katechetów. Nawiązując do wchodzącej w życie reformy oświaty, bp Solarczyk poinformował m.in., że w tym roku do sakramentu bierzmowania przystąpią uczniowie zarówno trzecich klas gimnazjum, jak i ósmej klasy szkoły podstawowej.

Odprawom towarzyszyły wykłady: „Bóg, honor, ojczyzna; kasa, fejm, tężyzna – jak wychowywać do postaw patriotycznych dziś?” Zbigniewa Korby i Tomasza Podkowińskiego. Przedstawicielka Mazowieckiego Kuratora Oświaty Krystyna Mucha zaprezentowała nowości wynikające z prawa oświatowego, związane z awansem zawodowym w nowej odsłonie i oceną pracy nauczyciela. Ksiądz Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej zaprosił m.in. na cykl czterech spotkań formacyjnych: o Halloween, o współczesnych prześladowaniach chrześcijan oraz o tym, jak sobie radzić z agresją uczniów i jak rozmawiać z młodzieżą o pornografii. Z kolei ks. prof. Krzysztof Warchałowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego DW-P, zachęcił katechetów do przekazywania nie tylko wiedzy, ale także wiary. Zaprosił też do zwiedzenia seminarium z uczniami.

Na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje blisko 800 katechetów, 2/3 z nich to osoby świeckie./rm, mo, KAI, dwp

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter