12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katecheza czy religia? Odprawa katechetyczna w archidiecezji warszawskiej

Ocena: 0
1519

– Katecheza jest dla tych, którzy wierzą – powiedział kard. Nycz do katechetów. W kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się pierwsza tura odprawy katechetycznej. W warszawskich szkołach religii uczyć będzie ok. 1100 katechetów – księży, sióstr zakonnych i świeckich.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

– Każdy rozpoczynający się nowy rok szkolny jest także okazją do pewnej szerszej refleksji nad katechezą Kościoła w Polsce. 1 września rozpoczyna się jej istotny wymiar, jakim jest religia w szkole. Oczywiście zaraz na początku można by prowokować i pytać, czy dużo jest jeszcze tej katechezy Kościoła polskiego oprócz religii w szkole. To jest nasza bolączka – wskazał kardynał.

Hierarcha zaznaczył, że sprowadzenie katechezy do religii w szkole jest poważnym problemem. - Wszyscy, jeśli cokolwiek na ten temat reflektujemy, wiemy, że nie można postawić znaku równości między religią w szkole a katechezą Kościoła. Przede wszystkim dlatego, że podmiotem katechezy Kościoła katolickiego w każdym kraju są ludzie wierzący, albo ludzie mocno szukający Pana Boga. Czyli dla ludzi, którzy szukają dopiero początkująco, katecheza nie jest w Kościele przewidziana. Katecheza jest dla tych, którzy wierzą – powiedział metropolita warszawski dodając, że nie można między katechezą a religią w szkole stawiać znaku równości także z tego powodu, że środowisko szkolne nie jest optymalnym środowiskiem do przepowiadania słowa Bożego, „a katecheza, czy się nam to podoba czy nie, jest głoszeniem słowa Bożego w Kościele”.

Zwrócił uwagę na to, że przez prawie 30 lat uczniowie i ich podejście do katechezy uległo zmianie, że coraz więcej osób nie przejawia zainteresowania treściami oferowanymi przez katechetów. - Musimy pamiętać, że w każdej klasie warszawskiej, i myślę, że nie tylko warszawskiej, procent uczniów zdolnych do przyjęcia katechezy jest bardzo mały. Dlatego jeżeli pójdziemy z tą samą propozycją do wszystkich w klasie, stracą wszyscy. Ważne jest indywidualne podejście, by nie zaniedbać nikogo – zaznaczył.

– Przykładem dramatycznym są te wyjątki, gdzie np. przygotowanie sakramentalne do Eucharystii opiera się tylko o religię w szkole, bez żadnych spotkań parafialnych. To jest wielkie nieporozumienie. I nie chodzi tu o wiązanie dzieci i ich rodziców z parafią, a o brak pewnego rzeczywiście katechetycznego wymiaru przygotowania do sakramentu. Podobnie jest przy bierzmowaniu – wskazał kardynał.

Zwrócił uwagę na napotykane dziś trudności związane z laicyzacją świata i rodzin, a także nowe problemy, z jakimi spotykają się wychowawcy: - Mamy drugi proces równoległy, jakim są nowe środki komunikacji. To wszystko sprawia, że my wchodząc do klasy, z takim klasycznym ‘uzbrojeniem’ jak kreda, tablica, może jakieś plansze, jesteśmy na starcie przegrani. I nie możemy zwalać tu winy na młodzież, że jest niedobra, bo nas nie słucha. To my nie nadążyliśmy za nimi w tym, co daje im współczesny świat. I, powiedzmy sobie uczciwie, nie zatrzymamy tego procesu. To są nowe okoliczności, które są nam dane i zadane”.

Zwrócił uwagę na konieczność formacji permanentnej, na czujność w zmieniającym się szubko świecie, na wymóg kreatywności katechetów i metodyków oraz że dotychczasowe metody często okazują się nieskuteczne i niewystarczające: - Nie wystarczy opracowywać metody, ale trzeba dostosować sposób podania treści.

– Będzie to dla was bardzo trudny rok. Także z powodu tych wszystkich spraw, które się aktualnie dzieją. Będziecie na pierwszym froncie. Młodzież bez skrupułów będzie atakować, stawiać pytania. Czasem szukając odpowiedzi, a czasem złośliwie. W czasie katechezy będziemy wszyscy płacić cenę za słabości i grzechy, okrutne nieraz rzeczy, niektórych z naszych braci – powiedział hierarcha, odnosząc się do aktualnych wydarzeń w Kościele, zaznaczając, że trzeba do tych kwestii podchodzić poważnie i nie bagatelizować ich, oraz wzywając do dawania świadectwa, mimo że może to być bardzo trudne.

Wykład inauguracyjny p.t. „Potrzeby uczniów podczas katechezy – jak je rozumieć i jak je zaspokajać” wygłosiła dr Agnieszka Kozak, psycholog, terapeuta, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Aktor Krzysztof Czeczot zaprezentował projekt Biblia Audio dla dzieci, wskazując na sposoby wykorzystania go podczas katechezy.

Spotkanie poprowadził ks. kan. dr Marek Przybylski, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, który omówił także pracę katechetyczną w nowym roku szkolnym, formację permanentna katechetów (księży, sióstr i braci zakonnych, świeckich), organizację rekolekcji, podręczniki i pomoce katechetyczne, olimpiady i konkursy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter