30 i 31 sierpnia odbyła się coroczna odprawa katechetyczna w katedrze warszawsko-praskiej. Ordynariusz diecezji, bp Romuald Kamiński, wskazał, że katecheta to ten, który ufa Bogu, który wierzy, jest pokorny, oddaje całego siebie na służbę Bogu.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem i z homilią ks. bpa Romualda Kamińskiego 30 sierpnia, a 31 sierpnia bpa Marka Solarczyka. Katecheci rozpoczynający pracę otrzymali misje kanoniczne. Słowo do uczestniczących w odprawie skierowali m.in. brat Tadeusz Ruciński FSC, ks. Sławomir Kielczyk - Wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej - i Krystyna Mucha z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.
Bp Romuald Kamiński w homilii podczas Eucharystii apelował, by katecheci mieli nie jakieś tam przekonanie o potrzebie swojej służby i trudzenia się, ale by w sposób dynamiczny wiedzieli, że zadania, jakie przed nimi stoją, są jedyne w swoim rodzaju. – Miejcie pewność, że Pan Bóg posługuje się wami w najważniejszej sprawie, tj. wzięciu za rękę osoby, która została wam powierzona i przeprowadzeniu jej drogą bezpieczną, która ma zakotwiczyć się w Królestwie Niebieskim – mówił. Nawiązał także do ośmiu błogosławieństw jako drodze życia katechetów.
Nakreślając sugestywnie tło przemian społecznych po rewolucji francuskiej, rewolucji bolszewickiej i rewolucji obyczajowej 1968 roku, oraz skutki tych rewolucji (m.in. konsumanię, erotomanię, anarchomanię, kultomanię oraz nihilomanię), br. Tadeusz Ruciński mówił o zagrożeniach, które napotyka dzisiejsza młodzież, ale i ogromnych szansach, jakie daje prowadzenie młodych ludzi do Boga. Bezpardonowe ataki na księży, na krzyże i najświętsze dla nas wizerunki… to są ataki na dusze nasze i dzieci. Te dzieci wypisują się coraz liczniej z religii, chodzą na czarne marsze, coraz częściej nie życzą sobie w szkole krzyża. I to są po części nasze dzieci, uczniowie, wychowankowie, a być może do niedawna ministranci i bielanki. Te dzieci biorą udział już nie w cichej i pełzającej, ale otwartej i coraz głośniejszej apostazji – przestrzegał br. Ruciński.
Biskup pomocniczy Marek Solarczyk omawiał co dziś Bóg ma nam, jako wspólnocie Kościoła, do powiedzenia, gdy chodzi o młodych ludzi w Kościele, by otoczyć ich swoim wsparciem. "Ważne jest byśmy umieli młodym ludziom przekazać to, co jest życiem Boga w nas, i nauczyli innych, jak mają z Nim żyć" - zachęcał katechetów. Biskup Solarczyk mówił także m.in. o swoich doświadczeniach uczestnictwa w zeszłorocznym Synodzie Młodych w Rzymie i o chronologii wydarzeń soborowych w diecezji warszawsko-praskiej oraz o pracy zespołów synodalnych w rejonach i parafiach.
Krystyna Mucha z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty przedstawiła nowości, jakie wynikają ze zmian w prawie oświatowym na progu nowego roku szkolnego 2019/2020.
Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii DW-P ks. Piotr Pierzchała mówił m.in. o nowym porozumieniu między KEP i MEN z 4 kwietnia 2019 roku w sprawie kwalifikacji zawodowych dla nauczycieli religii. – Ważną zmianą jest zapis, zgodnie z którym nauczyciele po studiach podyplomowych mogą uczyć także w szkołach średnich – mówił ks. Pierzchała. Przypomniał także m.in. o warunkach awansu zawodowego katechetów i okolicznościach, w których katecheta może objąć wychowawstwo klasy szkolnej. Ks. Mariusz Czyżewski - Wicedyrektor Wydziału- zdradził m.in., że przyszłoroczny diecezjalny konkurs oraz Olimpiada Teologii Katolickiej będą związane z setną rocznicą bitwy Warszawskiej i także setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.
Ks. dr Jacek Grzybowski, dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Arka”, mówił m.in. o dobrej ofercie dla 5-6-latków, jaką jest podręcznik do nauki religii na poziomie przedszkolnym. Zwrócił też uwagę na potrzebę rozmawiania z młodzieżą o nauczaniu Kościoła dot. zagadnień antropologicznych i etycznych, a wręcz czytania z młodzieżą kościelnych dokumentów na ten temat.
Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem bpa Romualda Kamińskiego, który podsumował:
– Tym spotkaniem rozpoczynamy wielkie dzieło. Traktujmy jako wielki dar to, że możemy uczestniczyć w wielkich dziełach Bożych. Z drugiej strony – niech nas to nie przeraża. Nie lękajmy się!
GALERIA