15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Stefan Wyszyński kształtował ducha naszego narodu

Ocena: 0
3266

Prymas Tysiąclecia przypominał, że mamy kochać Naród, jego dzieje, zdrowe obyczaje, język i kulturę oraz jako chrześcijanie pamiętać, że Bóg jest Ojcem wszystkich narodów - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas trzeciego z serii comiesięcznych spotkań w archikatedrze warszawskiej przygotowujących do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Fot. BP KEP

Metropolita gnieźnieński w homilii podczas comiesięcznej Mszy św. przytaczał m.in. słowa Prymasa Tysiąclecia wypowiedziane w początkach lutego 1949 roku, kiedy to po swym gnieźnieńskim ingresie (2 lutego) odbywał ingres do katedry warszawskiej (6 lutego).

Prymas Tysiąclecia nie tylko podziwiał "wspaniały w swej przeszłości naród, ale swym pasterskim posługiwaniem kształtował ducha naszego narodu". Ze Stolicy Prymasów w Gnieźnie wielokrotnie nam przypominał, że "mamy kochać Naród, jego dzieje, zdrowe obyczaje, jego język i kulturę". Dodawał zaraz jednak, że "jako chrześcijanie pamiętamy o tym, że Bóg jest Ojcem wszystkich narodów"

– mówił abp Polak.

Hierarcha podkreślił za Prymasem Tysiąclecia, że mamy kochać „to, co Naród sam przez wiarę wykształtował”, jednak „mamy też szanować oraz pielęgnować i to, co skądinąd do nas przyszło dobrego”. Odnosząc się do słów kard. Wyszyńskiego, że „trzeba darzyć się nawzajem szacunkiem i o wzajemny szacunek zabiegać, wyzbywać się uprzedzeń i niszczącej nas nienawiści" zwrócił uwagę na potrzebę okazywania szacunku i otwarcia na innych.

Jesteśmy narodem, który miłuje wolność. To jest dla nas właściwa atmosfera, którą zdolni jesteśmy utrzymać. Trzeba tylko zrozumieć ducha naszego Narodu, to, co jest mu potrzebne, co Naród ceni, co uszanuje i przyjmuje z uległością, gdy zajdzie tego potrzeba, ale wszelka przemoc, gwałt i dyskryminacja są obce naszej duchowości i naszej kulturze narodowej

- mówił metropolita gnieźnieński, a na zakończenie homilii życzył wszystkim, by to duchowe przygotowanie do beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego było już dziś dla wszystkich źródłem łaski i Bożego błogosławieństwa.

+++++

Beatyfikacja Czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w Warszawie 7 czerwca 2020 r.

Każde z cyklicznych spotkań - 28 dnia każdego miesiąca do maja, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. - rozpoczyna o godz. 19:00 Msza Święta, następnie odbywa się prelekcja jednego z zaproszonych gości oraz modlitwa przy grobie Prymasa Tysiąclecia. Tym razem prelekcję pt. „Prymas a Naród” wygłosił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter