4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Parolin: W sprawie narkotyków nie wolno przyzwalać na kompromisy

Ocena: 0
944

– Problemu narkomanii nie da się pokonać za pomocą lżejszych narkotyków. Trzeba przede wszystkim zapobiegać temu zjawisku. Narkotyki to zło, a zła nie zwycięży się ustępstwami ani kompromisami – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w kazaniu podczas bożonarodzeniowej Mszy świętej.

2015-12-23 16:52
kg (KAI/RV) / Rzym, mz

Przewodniczył jej 21 grudnia we Włoskim Ośrodku Solidarności im. ks. Mario Picchiego w Rzymie.

Celebrans zwrócił uwagę, że Kościół nie może milczeć w obliczu dramatu narkomanii. Przywołał powtarzane wielokrotnie przez Franciszka, iż zjawiska tego nie usunie się za pomocą innych narkotyków. Jeśli ktoś myśli, że można będzie zmniejszyć szkody zgadzając się na stosowanie psychofarmaceutyków przez narkomanów, jest w błędzie, gdyż w ten sposób nie rozwiąże się problemu – podkreślił sekretarz stanu.

Według kardynała, ze zjawiskiem tym walczy się przez "tworzenie miejsc pracy, oświatę, sport i zdrowe życie”, co sprawia, że wzrasta „samoocena w nowych pokoleniach”. A Kościół podaje rękę tym wszystkim, którzy angażują się w uwolnienie się od tego zniewolenia. W tym kontekście przypomniał postać twórcy i długoletniego szefa tego Ośrodka, ks. Mario Picchiego (1930-2010), którego nazwał „Dobrym Samarytaninem z przypowieści Jezusowej”.

– Wasze życie, pełne blizn, świadczących o cierpieniach i bólu, mówi także o zmartwychwstaniu Chrystusa, które dokonuje się w was – przekonywał kaznodzieja. Zaznaczył, że są tam też sukcesy i „mamy przed oczami przykłady wielu młodych ludzi, którzy pragnąc uwolnić się od narkotyków, angażują się w odbudowę swego życia”. – Zachęca to do patrzenia przed siebie z ufnością – dodał kardynał sekretarz stanu.

Przestrzegł następnie przed nowymi zniewoleniami, do których zaliczył uzależnienie od internetu, shopping, gry hazardowe, nadmierne objadanie się i seks.

Na zakończenie Mszy świętej wezwał wspólnotę międzynarodową do udzielenia skutecznej odpowiedzi na tragedie migrantów. Podkreślił ponadto, nawiązując do sporów na ten temat, że symbole religijne nie obrażają wyznawców innych religii, nie zostaną więc usunięte z miejsc publicznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter