25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Parolin o Bhattim: Żył i umarł dla Chrystusa

Ocena: 4.6
1025

„Proponowano mu wysokie rządowe stanowiska, byleby tylko zrezygnował ze swej batalii na rzecz mniejszości religijnych. Odrzucając je odpowiadał, że chce służyć Jezusowi w zwykłym człowieku”.

fot. Wikimedia Commons / Zolnakerviquemolbec / CC BY-SA 4.0

W tych słowach kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wspomina Shahbaza Bhattiego, który jako minister ds. mniejszości religijnych w Pakistanie zaczął walczyć w tym kraju o zmianę niesprawiedliwego prawa o tzw. bluźnierstwie przeciwko Mahometowi.

W marcu 2011 roku Bhatti został zabity przez islamskich fundamentalistów m.in. za to, że stanął w obronie niesłusznie oskarżonej z tego paragrafu chrześcijanki Asii Bibi. Przed rokiem rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a obecnie wyszła książka napisana przez jego brata pt. „Shahbaz. Głos sprawiedliwości”.

We wstępie do tej przejmującej publikacji, która ukazuje nie tylko dokonania polityczne, ale przede wszystkim drogę duchową zamordowanego ministra kard. Parolin podkreśla, że od najmłodszych lat szukał on tego co łączy, a nie tego co dzieli. Troszczył się o najuboższych, odrzuconych i prześladowanych.

Watykański sekretarz stanu przypomniał, że w swym duchowym testamencie Bhatti pisał: „Chcę żyć dla Chrystusa i dla Niego umrzeć”, a książka-świadectwo jego brata jest najlepszym dowodem, iż do końca pozostał wierny tym słowom. „Zdawał sobie sprawę, że jego życie jest zagrożone jednak mimo to odważnie promował dialog międzyreligijny, podkreślał konieczność edukacji młodych pokoleń do słuchania i otwartości na ludzi inaczej myślących, a także do sprawiedliwości i pokojowego współistnienia ludzi różnych religii” – pisze kard. Parolin.

Wskazuje zarazem, że książka upamiętniająca zamordowanego przez islamistów katolickiego ministra pozwala nam nie zapominać o jego misji, a zarazem pamiętać o chrześcijanach wciąż doświadczających w Pakistanie prześladowań i niesprawiedliwości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -