28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Parolin ma nadzieję na zakończenie wojny w Syrii

Ocena: 0
1154

Nadzieję na zakończenie konfliktu syryjskiego wyraził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w 5. rocznicę jego wybuchu.

2016-03-17 22:40 
kg (KAI/RV) / Rzym, sg

Rozpoczął się on 15 marca 2011 r. 15 marca nawiązał on do tego wydarzenia w rozmowie z dziennikarzami, otwierając we włoskim Senacie wystawę o dotychczasowej historii Lat Jubileuszowych, poczynając od roku 1300.

– Jest naszym gorącym pragnieniem, aby Rok Święty mógł także zaowocować na płaszczyźnie politycznej, powstrzymując wojnę w Syrii. Dla ludności tego kraju jest to sytuacja nie do zniesienia. Jej niewysłowione cierpienia muszą znaleźć odzew w naszych sercach i w sercach polityków. Ponawia się wysiłki i miejmy nadzieję, że się powiodą. Nie wiem, dlaczego dotychczasowe pozytywne sygnały nie odniosły efektu. Zobaczymy, czy ostatnie posunięcia, w tym wycofanie się Rosji, doprowadzą do postępów w rokowaniach i do osiągnięcia rozwiązania politycznego – powiedział watykański sekretarz stanu.

Wspomniał także o swojej podróży do Macedonii i Bułgarii, które odwiedzi w dniach 18-22 marca. Zapowiedział, że spotka się tam m.in. z uchodźcami.

Otwierając wspomnianą wystawę o latach świętych, zatytułowaną "Jubileusze i miasto Rzym", kard. Parolin zaznaczył, że "Rzym jest tym miastem, które jako pierwsze jest zainteresowane Jubileuszem i dlatego tak ważne jest ukazanie jego związków z pielgrzymami". – Każdy jubileusz stanowił chwilę głębokiego uczucia religijnego, ale także wzrostu Rzymu i jego kultury w wyniku włączenia się w to instytucji i ludności miasta – wyjaśnił mówca.

Ekspozycja, urządzona w kilku salach Senatu, ukazuje ewolucję samego wydarzenia jubileuszowego od 1. Roku Świętego w 1300 do naszych czasów, pokazuje trasy przemierzane przez pielgrzymów i dzieje bazylik patriarszych. Jest to więc prezentacja zarówno wymiaru społecznego lat świętych, jak i miejsc pielgrzymkowych, rękopisów, książek i innych materiałów i dokumentów pochodzących z bibliotek i archiwów Senatu, udostępnionych z tej okazji szerszej publiczności.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest oryginał bulli Bonifacego VIII z 22 lutego 1300, ogłaszającej pierwszy Jubileusz w dziejach Kościoła. Jej tytuł – "Antiquorum habet" – jest również hasłem całej wystawy. Znalazły się też na niej wspomnienia Dantego z udziału w tym pierwszym Roku Świętym.

– Ten bogaty, zgromadzony tu materiał pozwala gościom wystawy odbyć swego rodzaju pielgrzymkę wewnętrzną aż do zadania sobie pytania o sens ogłoszenia kolejnego jubileuszu, o głębokie powody, które to umożliwiły i umożliwiają dzisiaj – powiedział kard. Parolin, otwierając wystawę.

Marszałek Senatu Pietro Grasso zauważył ze swej strony, że jubileusze mogą być postrzegane nie tylko jako część historii Kościoła, ale także jako "klucz do odczytania naszych czasów i naszego świata, ogarniętych kryzysem nie tylko gospodarczym i finansowym, ale również moralnym i kulturowym". Nawiązując do obecności w tym budynku sekretarza stanu Jego Świątobliwości dodał, że "świadczy to, jak bardzo misja Kościoła w świecie staje się coraz bardziej środkiem do wspierania i pomagania ludziom najsłabszym, najbiedniejszym i zranionym".

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter