17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. O'Malley: trzeba zająć się sednem problemu wykorzystywania

Ocena: 0
231

Kard. Seán Patrick O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, skierował apel do uczestników Europejskiego Dnia Ochrony Dzieci przed Wykorzystywaniem Seksualnym obchodzonego pod hasłem „Uczynić krąg zaufania prawdziwie bezpiecznym dla dzieci”.

Fot. VaticanMedia - kard. Sean Patrick O'Malley

W Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez organizację Telefono Azzurro na temat „Prawo do zaufania” z udziałem ekspertów z całego świata. Jej celem jest opracowanie konkretnych działań, wytycznych i protokołów dotyczące ochrony dzieci.

Szef papieskiej komisji podkreślił cel inicjatywy Rady Europy ustanowionej w 2015 r.

Stanowi ona forum, na którym spotyka się społeczeństwo obywatelskie, a także rządy, aby skupić i lepiej dostosować niezbędne zasoby oraz zwiększyć świadomość problemu wykorzystywania seksualnego dzieci i ich niegodziwego traktowania

Przypomniał szacunki Światowej Organizacji Zdrowia, według których jedna na pięć kobiet i jeden na trzynastu mężczyzn doświadcza wykorzystywania seksualnego przed ukończeniem 18 roku życia, zaś co najmniej 60 przypadków wykorzystywania miało miejsce w obszarze związanym z Kościołem.

Nie możemy pozwolić, aby nasza reakcja na te zdumiewające statystyki przesłoniła ich cel: ocenę środków podjętych przez Kościół by leczyć tę plagę oraz przedstawienie wszelkich użytecznych zaleceń dotyczących transformacji upadłego systemu w oparciu o analizę ilościową i jakościową

- dodał kard. O’Malley. Zaznaczył, że naprawa szkód i odbudowanie zaufania możliwe jest tylko dzięki zajęciu się sednem problemów, co wymaga uczciwego śledztwa, niezależnego dochodzenia i świadomego działania. Według duchownego „jako Kościół musimy być otwarci na uczenie się z postępów społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich w zakresie naukowych modeli badawczych, aby móc przyjąć bardziej świadome podejście do naszych strategii prewencyjnych i polityk ochrony”.

Hierarcha przywołał słowa papieża Franciszka z listu do Ludu Bożego w 2018 roku. „W miarę upływu czasu poznaliśmy ból wielu ofiar” i że rany, które noszą „nigdy nie przemijają”, napisał wówczas Ojciec Święty. Odniósł się także do obchodzonego dzisiaj, ustanowionego przez Papieża we włoskim Kościele, Dnia Modlitwy za Ofiary Nadużyć jako publicznego i widocznego uznania ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych, aby promować świadomość wśród wszystkich ochrzczonych i nieochrzczonych.

W solidarności z inicjatywą Ojca Świętego, 18 listopada w Baltimore będę szedł w milczącej komunii modlitwy z dorosłymi, którzy przeżyli seksualne wykorzystywanie dzieci, oraz ich obrońcami, biskupami, przywódcami wiary wielu wyznań i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Zgromadzimy się jako Globalny Kolektyw w uznaniu naszego zaangażowania - religii i społeczeństwa obywatelskiego - w kroczenie z ocalałymi w trwającą całe życie podróż ku uzdrowieniu nas wszystkich

– zakończył kard. O’Malley.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter