23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. O'Malley: bez nawrócenia nie pozbędziemy się z Kościoła nadużyć

Ocena: 0
253

W Rzymie odbyła się dziś konferencja na temat ochrony dzieci przed nadużyciami w instytucjach kościelnych, w placówkach edukacyjnych i sportowych, zorganizowana przez Wspólnotę św. Jana XXIII. Spotkanie zwieńczyło prowadzony od dwóch lat projekt „Safe” - kurs tworzenia kultury zapobiegającej wykorzystywaniu nieletnich i bezbronnych dorosłych.

Fot. VaticanMedia

Głównym celem projektu "Safe" była integracja metod ochrony nieletnich we włoskich organizacjach religijnych, instytucjach edukacyjnych i sportowych, co – zdaniem organizatorów – zapewni większą skuteczność w zapobieganiu wykorzystywaniu seksualnemu. Uczestniczyły w nim osoby mające kontakt z dziećmi: księża, nauczyciele i trenerzy, ale także lokalni liderzy, pracownicy i wolontariusze organizacji religijnych. Sesje szkoleniowe odbywały się we wszystkich regionach Włoch i objęły łącznie 1200 osób, które każdego dnia mają kontakt z prawie 50 tys. dzieci. Uczestnicy uczyli się jak krok po kroku postępować w wypadku nadużyć.

Do uczestników konferencji skierował przesłanie papież Franciszek. Odczytał je przewodniczący Wspólnoty Jana XXIII, Giovanni Paolo Ramonda. Papież w swoim liście podkreślił, że nigdy nie będzie za mało działań podejmowanych w celu budowania kultury zapobiegającej wykorzystywaniu słabszych oraz zwalczaniu przestrzeni do tuszowania i utrwalania takich zachowań.

Przyznał, że Kościół jest szczególnie wezwany do walki z nadużyciami, przynagla go do tego ból i wstyd, ponieważ jest instytucją, która nie zawsze dobrze opiekowała się powierzonymi jej dziećmi.

Proces ten wymaga odnowionej formacji tych wszystkich, którzy pracują z nieletnimi w instytucjach kościelnych. Tylko w ten sposób można wykorzenić kulturę śmierci, którą niesie ze sobą każda forma nadużycia, także seksualnego

– napisał papież.

Przesłanie do uczestników konferencji skierował także kard. Sean O’Malley, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Arcybiskup Bostonu przypomniał o konieczności nawrócenia duszpasterskiego, do którego wzywa papież Franciszek.

Bez niego nie uda się pozbyć z Kościoła nadużyć seksualnych. Musimy pracować na rzecz ich zwalczania we wszystkich aspektach życia naszej wspólnoty

– powiedział kard. O’Malley.

Zaznaczył, że problemem jest także klerykalizm, a Kościół musi zwalczać nadużycia bez względu na status osoby, która je popełnia lub sprawowany przez nią urząd. Przypomniał słowa założyciela Wspólnoty Jana XXIII, ks. Oreste Benziego, który napisał, że „nie ma możliwości zawarcia pokoju z niesprawiedliwością”.

Musimy słuchać tych, którzy doświadczyli przemocy, gdy wołają o uzdrowienie i sprawiedliwość. Nie możemy odwracać się ani zaprzeczać rzeczywistości nadużyć, gdy mają one miejsce w naszych domach

– powiedział purpurat.

Jeśli nie zajmiemy się nadużyciami, gdziekolwiek je dostrzeżemy, to ponosimy współodpowiedzialność za zło wyrządzane niewinnym ludziom. Nie możemy pozostać obojętni na cierpienie słabych, zwłaszcza dzieci i bezbronnych dorosłych. Trzeba zwracać uwagę na ten problem nie tylko w Kościele, ale i w szkołach oraz organizacjach sportowych. Gdzieniegdzie panuje błędne przekonanie, że dzieci są tam bezpieczne. To fałszywe poczucie bezpieczeństwa naraża młodzież na ryzyko nadużyć. Ważne jest, aby we wszystkich środowiskach wdrażać skoordynowany program ochrony i bezpieczeństwa. Dzięki wspólnej pracy mamy szansę zapewnić nieletnim bezpieczne środowisko, w którym mogą dorastać i rozwijać się.

– powiedział kard. Sean O’Malley.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter