13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami

Ocena: 0
294

W 30. Światowy Dzień Chorego kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie.

fot.PAP/Paweł Supernak

Modlił się za chorych i medyków, a także o ustąpienie pandemii Covid-19. Czterem osobom udzielił sakramentu namaszczenia chorych.  Niech modlitwa w Szpitalu Wolskim będzie symbolem modlitw za wszystkich chorych w archidiecezji warszawskiej, ale także w intencji służby zdrowia, która jak się wyraził jest skołatana tym wszystkim, co przeżywa w ciągu 2 lat pandemii.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, iż pandemia dotknęła wielu wymiarów życia społecznego i zachęcał, by modlić się o jej jak najszybsze ustąpienie, żebyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności. W homilii kard. Nycz nawiązał do tegorocznego orędzia papieskiego na 30. Światowy Dzień Chorego. – Papież Franciszek przekazał nam słowa niezwykle ważne i wymagające: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6,36) – podkreślił metropolita warszawski.

Czy my w ogóle jako ludzie potrafimy być miłosierni, jak miłosierny jest dla nas Bóg? Z pewnością jest to ideał niedościgniony, poprzeczka została zawieszona wysoko zarówno dla rodzin, opiekunów ludzi chorych, pielęgniarek i lekarzy w szpitalach oraz wszędzie tam, gdzie Bóg chce to miłosierdzie świadczyć naszymi rękami
 

– mówił kard. Nycz.

Podkreślił, że Jezus czyni cuda, tylko dziś, niejako rękoma dla nich są ręce lekarskie, pielęgniarskie, salowych i wszystkich, którzy okazują chorym miłosierdzie. Natomiast chorzy ofiarując swoje cierpienie, ból i chorobę za Kościół, świat i Polskę chcą to miłosierdzie, którego doświadczają przekazać dalej.

Metropolita warszawski przypomniał  zasługi św. Jana Pawła, który przed 30 laty ustanowił Światowy Dzień Chorego, dla wielkiej promocji człowieka chorego i służby zdrowia oraz dowartościowania wieku starszego. – Jan Paweł II pokazywał, że człowiek starszy jest potrzebny, nie tylko przez to, co robi, ale jako punkt odniesienia dla młodych, którzy czasem zapominają o tym, że kiedyś będą starszymi – zauważył.

– W świecie, w którym liczy się sprawność ciała, młodość i zysk papież mówi, że jesień życia nie tylko może być piękna, choć bywa trudna, jest bardzo potrzebna również po to, by młodzi dostrzegli sens życia – dodał. Kard. Nycz odniósł się także do realiów czasu pandemii Covid-19, która dotknęła cały świat. Stwierdził, że tylko ktoś, kto nie zetknął się z tą chorobą może mówić, że to nic wielkiego albo że zostało to wyimaginowane. – Kto widział pracę lekarzy i pielęgniarek, a ja mogę powiedzieć, że to spotkałem – doceni ich.

Zdaniem metropolity warszawskiego wysiłek skomasowany w tych dwóch latach pandemii na pewno jest ponad ludzkie siły. – Dlatego na Mszy św. modlimy się o łaskę, która jest wam potrzebna jako wsparcie, żebyście prawdziwie byli przedłużeniem rąk Chrystusa, który chce uzdrawiać człowieka. Choć cuda także się zdarzają, to dziś najczęściej  przez pracę lekarzy i wszystkich, którzy poświęcają się chorym – zaznaczył.

– Chcemy wam powiedzieć, że was potrzebujemy i prosimy abyście na tych “posterunkach” trwali pomimo trudu i poświęcenia, a przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosili swoje modlitwy, bowiem zarówno chorzy są skarbem Kościoła i świata, ale również ci, którzy chorym służą – powiedział kard. Nycz.

Ze względów ograniczeń epidemicznych we Mszy św. w kaplicy Ducha Świętego w Szpitalu Wolskim uczestniczyło jedynie niewielkie grono chorych, przedstawicieli personelu medycznego i dyrekcji szpitala.

Szpital Wolski jest szpitalem miejskim, który ma obecnie 11 oddziałów leczenia stacjonarnego z pododdziałami (łącznie 354 łóżka), w tym szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadził w 2007 roku kompleksową informatyzację. Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu Kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Zobacz też:

Abp Marek Jędraszewski: ludzkie cierpienie ma sens w świetle cierpień Chrystusowych

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter