29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: traktujmy poważnie nauczanie kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II

Ocena: 0
483

Mszy św. na rozpoczęcie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przede wszystkim z udziałem pielgrzymów warszawskich, przewodniczył na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Świętowanie upłynęło w duchu wdzięczności za VI Światowe Dni Młodzieży sprzed 30 lat.

Fot. twitter.com/@JasnaGoraNews

Kard. Nycz. podziękował pielgrzymom za ich szczególne przygotowanie duchowe do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej.

Nawiązując do światowego spotkania młodych w Częstochowie hierarcha przypomniał, że w 1991r. papież dwukrotnie był w Polsce. Przywołał jego czerwcową wizytę nazywaną. „pielgrzymką Dekalogu”. Podkreślając jej wagę wskazał, że fundamentem wolności i odpowiedzialności zawsze jest dziesięć przykazań. To nadal aktualne nauczanie, bo relatywizm i subiektywizm wciąż obecne są w naszym życiu, „wielu ludzi uważa, że jego sumienie jest ostatecznym stanowiącym normę dobra i zła prawem”.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę na coraz bardziej aktualny wymiar nauczania św. Jana Pawła II, którym była troska o rodzinę i ochronę ludzkiego życia od narodzin do naturalnej śmierci.

Dziecko nigdy nie jest intruzem ani agresorem, jak to się dzisiaj czasem uważa, w imię źle rozumianej wolności człowieka. Dziecko zawsze jest osobą i ma prawo, by rodzice nie skąpili mu daru z siebie, choćby wymagało to szczególnego poświęcenia. Świat zmieniłby się w koszmar, gdyby rodzice widzieli w dziecku tylko ciężar albo kosztowny dodatek życiowy.

– przypominał hierarcha

Kard Nycz. apelował, byśmy wzięli na serio nauczanie kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II. „I szukali wyjścia z trudnych sytuacji, sięgając do Ewangelii, sięgając do przykazania miłości, które zawsze jest związane z ofiarą i poświęceniem" – mówił metropolita warszawski.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, witając warszawskich pątników, wyraził radość, że w tym roku udało się w dużej mierze tradycyjnie przyjść do Maryi na Wniebowzięcie.

Po drakońskich ograniczeniach ubiegłego roku, wynikających z pandemii koronawirusa, tegoroczne pielgrzymowanie wróciło niemal do tradycyjnej formy. Bogu niech będą dzięki, za okazane nam miłosierdzie. Bo przecież nie potrafimy żyć bez tej „Pielgrzymki – Matki wszystkich pieszych pielgrzymek”!

– podkreślił jasnogórski przeor.

Po co wyszliście z waszych bezpiecznych domów, codziennych uwarunkowań i pilnych spraw, które wciąż macie do załatwienia? Do czego przysłużyła się wam ta droga? Czy otrzymaliście odpowiedzi na pytania, jakie spakowaliście do pątniczego plecaka? Ufam, że tak! A jeśli nie, to zostawcie je tutaj, przy Matce, na kolejny rok waszego życia. Ona o nich nie zapomni, nie zbagatelizuje ich.

– przekonywał o. Pacholski.

Życzył warszawskim pielgrzymom, by zawsze pamiętali, skąd wyszli i cieszyli się wolnością, za którą przelewali krew ich przodkowie.

Przeczytaj także: Jasna Góra: pielgrzymki w liczbach - podsumowanie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter