9 grudnia
piątek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz przekazał relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do parafii w Budapeszcie

Ocena: 0
213

Metropolita warszawski przekazał relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki proboszczowi parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie. „To dla nas wielki dar” – powiedział ks. András Szili.

Fot. arch. idziemy.pl

To symboliczny znak, jaki robi Kościół przy okazji kultu świętych. Przekazanie relikwii dla jednej z parafii budapesztańskiej. Warto przypomnieć, że dla Polski to szczególnie symboliczny błogosławiony. Gdyby żył, miałby dziś 74 lata. W jego kapłańskim życiu cztery ostatnie lata były szczególnie ważne

– mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie przekazania relikwii.

Przypomniał, że Msze św. za Ojczyznę organizowane przez ks. Popiełuszkę w parafii na Żoliborzu oraz słowa „Zło dobrem zwyciężaj”, na której oparł swoją posługę kapłańską, przeszły do historii.

Taki błogosławiony na pewno się przyjmie i będziecie się do niego modlić w tym trudnym czasie, który przeżywa obecnie Europa

– dodał metropolita warszawski.

Za otrzymane relikwie podziękował proboszcz parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie, ks. András Szili, do której będą wprowadzone. Jak wytłumaczył, to przede wszystkim wierni zabiegali o to, aby sprowadzić do ich wspólnoty relikwie bł. ks. Popiełuszki.

To dla nas wielki dar, za który bardzo dziękuję

– mówił, podkreślając, że przy parafii powstało miejsce pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie znajduje się kamienny różaniec, na którym wyryto całe jego życie i fragmenty homilii.

Gdy zostałem proboszczem, byłem zdziwiony, że bardzo często otrzymywałem prośby i pytania o możliwość sprowadzenia relikwii

– wytłumaczył.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest wyróżniającą się postacią, ponieważ żył, kiedy dorastaliśmy, a jego odwaga i tragiczna śmierć miały szczególne znaczenie, bo zginął za naszą wolność

– mówiła ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács.

W kameralnej uroczystości przekazania relikwii w Domu Arcybiskupów Warszawskich uczestniczyli również przedstawiciele warszawskiej dzielnicy Bemowo oraz burmistrz III dzielnicy w Budapeszcie, które ze sobą współpracują.

Do grona błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszkę włączył 6 czerwca 2010 r. Benedykt XVI, natomiast w 2014 r. papież Franciszek ustanowił go patronem „Solidarności”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Piątek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Dasz światło życia idącym za Tobą
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 11, 16-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter