21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz o pomocy dla migrantów: odpowiedzią Kościoła jest obowiązkowa pomoc charytatywna

Ocena: 0
711

Odpowiedzią Kościoła jest obowiązkowa pomoc charytatywna. Pomoc ze strony Kościoła - humanitarna, ludzka, charytatywna - należy się tym, którzy cierpią, jeżeli są na polskiej granicy - powiedział w sobotę kardynał Kazimierz Nycz.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Pytany w Polsat News o migrantów na granicach Polski i o to, jak im pomóc i czy trzeba ich przyjąć, kardynał Nycz powiedział:

przejęty wracam dzisiaj z ingresu biskupa Józefa Guzka w Białymstoku, gdzie te sprawy w tej diecezji  właśnie się dzieją". Jestem więc troszkę bardziej, świeżo naładowany tym problemem

- dodał.

"Odpowiedziałbym na to pytanie, nie unikając tego pytania, bo wszyscy wiemy, jak Kościół musi odpowiadać na to pytanie. Wyraziło się to najpełniej w komunikacie (...) Episkopatu, a najpierw Rady ds. Migracji. A więc powiem tak: odpowiedzią Kościoła jest obowiązkową pomoc charytatywna" - wyjaśnił metropolita warszawski. Zwrócił uwagę, że to, "iż jutro w całej Polsce odbywa się składka na pomoc Afganistanowi - jest tego wyrazem". "I taka sama pomoc, moim zdaniem, ze strony Kościoła - humanitarna, ludzka, charytatywna - należy się tym, którzy cierpią, jeżeli są na polskiej granicy" - podkreślił kard. Nycz.

"Przy tym szanujemy absolutnie ten obowiązek podstawowy każdego państwa, żeby strzec granicy państwa jako granicy - i co do tego - nie ma wątpliwości" - zaznaczył. Wskazał, że "zadanie, które stąd wynika, jest takie, by droga dyplomatyczna stworzyła możliwość taką, że nie tylko ludzie, którzy przychodzą z powodów celebryckich, ale ludzie, którzy rzeczywiście chcą pomóc wodą, śpiworem czy czymś innym, mieli możliwość dostępu do tych ludzi, niezależnie od tego, po której są stronie".

"Moim skromnym zdaniem, to powinno być załatwione na drodze międzynarodowej dyplomacji, żeby pomóc tym ludziom. Bo jeśli chodzi o pomoc - nie możemy być (z niej -  zwolnieni" - wyjaśnił. "Pomoc jest obowiązkowa" - ocenił. Kard. Nycz zaznaczył, że "z tego, co wie (...), oni tam pewnie głodni nie są, ale chodzi o to, żeby dostęp z pomocą był możliwy".

Zwrócił uwagę, że "problemem bardzo poważnym (...) przez różne czynniki demograficzne i niedemograficzne" jest sytuacja migracyjna na świecie. "To już nie jest rola Kościoła, ale polityków - a mianowicie opracowywanie mądrej, strategicznej polityki migracyjnej, bo my przed tym nie uciekniemy" - podkreślił metropolita warszawski. W niedzielę przed kościołami w całej Polsce odbędą się kwesty na rzecz Afgańczyków, którzy znaleźli schronienie w Pakistanie lub dotarli do Polski - poinformowała Caritas Polska w komunikacie przekazanym w czwartek PAP. Zbieramy na zapewnienie odpowiednich warunków w obozach dla uchodźców za granicą i najpotrzebniejsze artykuły dla korzystających z prowadzonych przez nas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

W niedzielę również w Kościele w Polsce będzie obchodzony "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W związku z tym przed kościołami w kraju odbędą się kwesty na ich rzecz.

Sprawdź również:

Komunikat Rady KEP ds. Migracji i Pielgrzymek

Patron na trudne czasy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Poniedziałek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 1-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter