19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: na miłosierdzie trzeba odpowiedzieć miłosierdziem

Ocena: 0
1510

– Pomoc uchodźcom jest konkretem miłości miłosiernej – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas homilii w nocy Narodzenia Pańskiego. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy pasterskiej w parafii św. Marii Magdaleny na stołecznym Wawrzyszewie.

2015-12-25 10:50
mip / Warszawa (KAI), sg
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski 

Metropolita warszawski przypomniał wiernym, że największym objawieniem Bożego Miłosierdzia było Jego wcielenie: zwiastowanie i narodzenie. Przywołując fragment biblijny wskazał, że światłością dla narodu kroczącego w ciemnościach jest narodzone dziecię – Jezus Chrystus. – Bóg z miłości do człowieka ograniczył samego siebie i stał się człowiekiem w Jezusie Chrystusie – przypomniał hierarcha.

Kard. Nycz wskazał wiernym, że Maryja jest przykładem, w jaki sposób odpowiedzieć Bogu, na wielką miłość miłosierną Boga, która objawiła się w Betlejem. – Maryja uczy nas, że na miłosierdzie Boga trzeba odpowiedzieć konkretnym miłosierdziem – powiedział kard. Nycz, przywołując pomoc, z jaką Maryja przyszła św. Elżbiecie. – Maryja, Matka Miłosierdzia idzie po to, aby pomagać – podkreślił kardynał.

Przywołując wypowiedź papieża Franciszka, powtórzył, że wcielenie Boga jest objawieniem dramatu miłości, w której Bóg bierze na siebie wszystkie nasze grzechy i słabości, wynosi je na krzyż i dokonuje zbawienia otwierając nam niebo. – To radość, której nie umniejsza fakt, że z radości żłóbka betlejemskiego widać golgotę, widać krzyż, a po nim widać zmartwychwstanie – przekonywał duchowny.

– Papież Franciszek otwiera oczy nam wszystkim, otwiera oczy Europie i światu, na to, co jest obowiązkiem chrześcijanina, dla którego największym przykazaniem jest przykazanie miłości. Budzi z letargu, do jakiego przyzwyczaił się ten świat – powiedział arcybiskup warszawski.

Duchowny przywołał medialne doniesienia o osobach starszych, które w okresie przedświątecznym przywożone są do szpitali częściej niż zwykle, nie koniecznie po to, aby ich leczyć, lecz by zapewnić sobie spokojniejsze święta. – To właśnie przykład otępienia współczesności, z której próbuje budzić nas papież – stwierdził.

Wyrazem troski papieża o drugiego człowieka jest – zdaniem kardynała – zaangażowanie widoczne podczas Mszy św. na Lampedusie w której modlił za uchodźców, którzy w obawie przed śmiercią zginęli w otchłaniach morza u wrót chrześcijańskiej Europy. Hierarcha przypomniał słowa homilii papieża Franciszka, w której pytał: „Kainie, gdzie jest Twój brat”, wskazując, że pomoc uchodźcom jest konkretem miłości miłosiernej, wobec której stoimy. – Ci stojący u wrót Europy ludzie, którzy zostali wyrzuceni ze swoich domów, którzy koczują jako uchodźcy kolejny już rok, są wielkim wezwaniem dla Europy i dla Polski, ale są też wielkim testem i próbą dla chrześcijaństwa – zaapelował kard. Nycz.

– Musimy pomagać, aby nie być obok Ewangelii albo wbrew Ewangelii – podkreślił metropolita warszawski, dodając, że trzeba uwzględniać rodzące się obawy i lęki i należy zastanowić się, jak to robić, by taka pomoc była skuteczna i bezpieczna.

Duchowny wskazał również, że wiele jest wyzwań współczesności, pośród których wymienił potrzebę pomocy tym, którzy doświadczają wojny, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i na Ukrainie, a także pomoc biednym rodzinom, dzieciom. – Problem z tym, aby pomóc często nie leży w braku pieniędzy, lecz w obojętności na potrzeby drugiego człowieka – powiedział metropolita warszawski akcentując, że są to właśnie wyzwania trwającego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia.

Mszę świętą poprzedziła procesja do żłóbka, w którym kard. Nycz umieścił figurę nowo narodzonego. Po Mszy metropolita warszawski spotkał się z wiernymi parafii św. Marii Magdaleny: połamał się opłatkiem i przekazał świąteczne życzenia.

Parafia św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie powstała w XVI wieku. W 1904 roku przeniesiona do pokamedulskiego kościoła w Lesie Bielańskim, w latach 20. XX wieku ponownie została utworzona przy ul. Wólczyńskiej.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter