25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz modlił się za rodziny

Ocena: 0
1156

Do zawierzenia swego życia Bożej Opatrzności zachęcił dziś polskie rodziny kard. Kazimierz Nycz. Dodał, że w czasach, gdy tak wiele małżeństw się rozpada, rodzina potrzebuje szczególnego wzmocnienia duchowego.

fot. Michał Ziółkowski

W święto Świętej Rodziny metropolita warszawski przewodniczył dziękczynnej Mszy św. za rodziny w świątyni Opatrzności Bożej.

Kard. Nycz wskazywał, że bez wiary w to, że Pan Bóg nas prowadzi, łatwo ulec myśleniu fatalistycznemu. Dodał, że zapewne każdy mógłby ze swojego życia przywołać jakąś trudną sprawę czy wydarzenie, z którego udało się wyjść obronna ręką. Mogła to być na przykład groźba rozbicia małżeństwa, czemu ostatecznie udało się zapobiec. – Bóg poprowadził to po swojemu, bo nas kocha – podkreślił metropolita warszawski.

Zwrócił też uwagę, że droga wiary, to także droga krzyża, zgodnie ze słowami Chrystusa: "Kto chce iść za Mną... niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje". – Pewnie w małżeństwie też czujecie i rozumiecie, co jest krzyżem Chrystusa, który bierzecie na ramiona – mówił kard. Nycz. Wyraził przy tym wdzięczność obecnym na mszy parom, które w tym roku przeżywają jubileusz swojego małżeństwa.

Metropolita warszawski podkreślił, że obecna trudna sytuacja rodzin w Polsce, Europie i świecie, a zwłaszcza tak wiele rozpadających się małżeństw dobitnie pokazuje, że trzeba mocno trzymać się Bożej Opatrzności. – Świat potrzebuje świadectw małżeństw, które przeżyły ze sobą pięknie 50 czy 60 lat – mówił ubolewając, że dziś "przy pierwszej, mało poważnej trudności pary potrafią szukać nowego związku".

Wskazywał też na pozytywną rolę babć i dziadków w procesie wychowania młodego pokolenia i zaapelował, by mieli oni swój udział w tym dziele, choć współcześnie model rodzin wielopokoleniowych odchodzi w przeszłość.

W tym roku święto Świętej Rodziny obchodzone jest w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego, czyli 30 grudnia. Zwyczajowo obchodzone było w niedzielę po Bożym Narodzeniu, ale w tym roku w niedzielę tę wypada Nowy Rok i uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Poniedziałek, II Tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 36-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter