21 stycznia
czwartek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Nycz: brama do nieba jest dla nas zawsze otwarta - jest nią Jezus Chrystus

Ocena: 0
156

„Jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca, jest zawsze otwarta. Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały" - mówił w Dzień Zaduszny kard. Kazimierz Nycz, podczas Mszy św. w archikatedrze warszawskiej.

Fot. Wojciech Łączyński, archwwa.pl

W liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych metropolita warszawski poprowadził w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela procesję żałobną do krypt.

W czasie nabożeństwa modlił się za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów, książąt mazowieckich, ludzi kultury i sztuki, w tym. m.in. za Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, pisarza, laureata nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza czy męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie odprawił Mszę św. żałobną za zmarłych.

Na początku liturgii kard. Nycz nawiązał do sytuacji związanej z pandemią. Zwrócił uwagę, że w minionych latach 2 listopada archikatedra była pełna wiernych, którzy modlili się za zmarłych.

W tym roku nie mogliśmy ani stanąć nad grobami naszych bliskich na cmentarzach, ani nie mogliśmy odbywać w archidiecezji procesji po cmentarzach. Niech zatem ta procesja będzie namiastką tego, co w każdym roku przeżywaliśmy

– powiedział metropolita warszawski.

Kard. Nycz zaznaczył, że nawet „jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca jest zawsze otwarta".

Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały. On nigdy tego wejścia po skończonym życiu nie zamyka

– podkreślił hierarcha.

Metropolita warszawski zaznaczył, że „Chrystus jest nie tylko bramą do nieba, ale jest także +Drogą+".

Jezus sam powiedział swoim uczniom, że jest Drogą, Prawdą i Życiem". On nas prowadzi przez lata naszego życia na ziemi i On jest naszą Drogą do zbawienia

– oświadczył kard. Nycz.

Módlmy się nie tylko za zmarłych, ale także abyśmy my byli na tej „Drodze", którą jest On – Jezus Chrystus; abyśmy z niej nigdy nie schodzili; abyśmy mieli pewność, że brama nieba jest otwarta także dla nas. Jeśli z niej nieraz schodzimy, czy wątpimy - to ufajmy w Jego wielkie miłosierdzie

– zaapelował metropolita warszawski.

Liturgię koncelebrowali m.in. delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Piotr Jarecki.

W tym roku z powodu epidemii cmentarze były zamknięte w dniach 31 października - 2 listopada. Od wtorku wierni mogą nawiedzać groby bliskich.

Fot. Wojciech Łączyński

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,25-8,6; Ps 40,7-8a-10.17; Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter