24 lutego
poniedziałek
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Marx zapowiada rezygnację

Ocena: 0
432

Kard. Reinhard Marx nie będzie sie ubiegał o przewodniczenie w niemieckim episkopacie na kolejną kadencję. - Uważam, że teraz powinna przyjść kolej na młode pokolenie, dobrze by było, gdyby częściej dochodziło do zmian na tym stanowisku - napisał w liście do niemieckich biskupów.

Wolfgang Roucka CC BY-SA 3.0, Link

66-letni obecnie przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec napisał we wspomnianym liście, że „już od pewnego czasu jest swoje decyzji pewien”.

Pod koniec ewentualnej drugiej kadencji będę miał 72 lata, a wtedy koniec mojego zadania jako arcybiskupa Monachium i Fryzyngii będzie bliski. Uważam, że teraz powinna przyjść kolej na młode pokolenie

- przekonuje dodając, że "dobrze by było, gdyby częściej dochodziło do zmian na tym stanowisku”.

Kard. Marx zaznaczył, że nadal będzie aktywnie pracował w konferencji episkopatu i będzie szczególnie zaangażowany w Drogę Synodalną, która, jego zdaniem, dobrze się rozpoczęła. Jednocześnie chciałby ponownie wzmocnić swoją obecność w swojej archidiecezji Monachium i Fryzyngii, gdzie w tym roku zaplanowane są duże reformy strukturalne.

Kard. Reinhard Marx znany jest ze swoich dążeń do głębokich reform w Kościele. Jest m.in. zwolennikiem otwartej dyskusji nad dopuszczeniem kobiet do święceń kapłańskich oraz zwolennikiem viri probati - możliwosci zastąpienia "wypróbowanych" żonatych mężczyzn do niektórych czynności i posług w Kościele, dotąd zarazerwowanych jedynie dla kapłanów.
Nie brakuje także spekulacji - o czym pisał m.in. w październiku 2019 r. fryburski miesięcznik „Herder Korrespondenz” - jakoby kard. Marx - w związku z planowaną reformą Kurii Rzymskiej - szykowany był do objęcia funkcji Kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego.

Wybór nowego przewodniczącego niemieckiego episkopatu zaplanowany jest podczas sesji plenarnej od 2 do 5 marca br., która odbędzie się w Moguncji .

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy
Dziś w Kościele: poniedziałek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Marka Marconi, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 3,13-18; Ps 19,8-10.15; Mk 9,14-29
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -